Dzień: 3 listopada 2020

Klasa 1a, 1b, 1c 04.11.2020

Proszę rodzica o przeczytanie wiersza- W zagrodzie Małgosi”

Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi

Każde zwierzątko o jedzenie prosi.

Piesek szczeka: HAU, HAU, HAU,

Kotek miauczy: MIAU, MIAU, MIAU,

Kura gdacze; KOD, KO, DA

Owca beczy: BE, BE, BE,

Koza muczy: ME, ME, ME,

Indor gulgocze: GU, GU, GU

Krowa ryczy: MU, MU, MU,

Konik parska: PRR, PRR, PRR

I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da.

1.Po wysłuchaniu wiersza, dziecko, wskazując na obrazek naśladuje głosy zwierząt z wiejskiego podwórka.

2.W innej wersji tej zabawy, proszę rodzica, by rzucał piłkę do dziecka, zadając mu pytanie:

– Co robi piesek? (dziecko odpowiada: szczeka), a następnie odrzuca piłkę rodzicowi i zabawa się ponawia.

– Co robi kot? Miauczy;

– Co robi kura? Gdacze;

– Co robi kaczka? Kwacze. – zabawa trwa do końca, aż pojawią się wszystkie zwierzątka z wiersza.

                                                                                     Opracowała: Marzena MarcjaszKlasa 1A, 1B, 1C 04.05.2020

Temat: Podróżujemy po Polsce      

Witam Was!

Wczoraj odbyłeś krótką podróż, widziałeś morze, jeziora i góry. Zobaczyłeś miasta, które leżą nad najdłuższą i najważniejszą rzeką Polski- Wisłą. Dzisiaj odwiedzisz inne miasta, których cechy charakterystyczne znajdziesz na mapce poniżej.

Polska – to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska – Ojczyzna…
Kraina, która się w sercu zaczyna.

Kraków to piękne miasto, pełne zabytków i legend. Bohaterem jednej z nich jest Lajkonik – zwany także Tatarzynem lub konikiem zwierzynieckim – jest jednym z głównych symboli Krakowa. Przemarsz Lajkonika ulicami miasta to zwyczaj kultywowany od wieków w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała.

Tradycji stało się zadość. Lajkonik znów przeszedł przez Kraków [ZDJĘCIA] |  Gazeta Krakowska

Niedaleko Krakowa leży miasto Wieliczka w której znajduje się kopalnia soli. Kopalnia Soli w Wieliczce leży głęboko pod ziemią. Wszystkie ściany w tej kopalni są z soli, nawet kryształowe dekoracje i posągi zostały wyrzeźbione w soli. Kopalnia ta, jest jedną z najciekawszych atrakcji Polski.

Kolejnym miastem jest Toruń. To miasto Mikołaja Kopernika i pierników. Wypiekane są one w nim od 700 lat, według średniowiecznej, tradycyjnej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Toruńskie pierniki rozsławiły Toruń w Europie i w świecie. Obecnie można je znaleźć w dowolnie wybranych kształtach, lecz nadal najpopularniejszym jest serce.

Domowe przedszkole 15.04.2020 – Biedronki | Przedszkole Bim-Bam-Bino w  Toruniu

Zbliża się czas pieczenia pierników. Obejrzyj film jak to się robi w Toruniu.

Domowe przedszkole- Toruń pachnący piernikami

Następnym miastem jest Poznań. Przyjrzyj się koziołkom, trykającym się codziennie w samo południe na wieży zegarowej ratusza. To jeden z najważniejszych symboli Poznania. Widowisko to stanowi nie lada atrakcję turystyczną i frajdę dla dzieci. Bywa, że na zimę są ubierane w stroje św. Mikołaja. Koziołki wykonane są z żelaza, pomalowane na biało, ze złoconymi bródkami i rogami, bodą się nad zegarem,

POZNAŃSKIE HISTORIE: "Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich  koziołków

Nad morzem leży miasto Gdańsk. Zobaczysz tam Fontannę Neptuna, zwaną często Studnią Neptuna. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Gdańska bez tego obiektu. Zdjęcie przy Fontannie to marzenie każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.

Fontanna Neptuna w Gdańsku jakiej nie znacie – fakty, legendy i ciekawostki  - Ruszaj w Drogę!

To już koniec Twojej podróży na dzisiaj. Do zobaczenia!

Opracowała: Marzena Marcjasz3.11.2020 Zajęcia ruchowe – fizjoterapia – Czynności domowe

Jak prawidłowo podnieść przedmiot z podłogi?

Małe dzieci, aby podnieść zabawkę, instynktownie wykonują tą czynność prawidłowo. Z biegiem lat, każdy z nas wykonuje tą czynność jednak źle… Dlaczego? Nasze ciało podpowiada nam, że zgięcie kolan (przysiad), podczas podnoszenia jest zbyt męczące i lepiej na wyprostowanych nogach, pochylając tułów, sięgnąć po przedmiot rękoma. Nic bardziej mylnego! Wykonując tą czynność w taki sposób, narażamy nasz kręgosłup na pracę na długiej dźwigni oraz szybszą eksploatację. Sprawa wygląda jeszcze gorzej w przypadku, gdy ciężar podnoszonego przedmiotu jest większy!!! Dlatego uczmy się od najmłodszych! 😉

K.J.Wierszak


03.11.2020 – Klasa 2A – Muzykoterapia – Opadający liść

OPADAJĄCY LIŚĆ 🙂

Wyobraźcie sobie, że każdy z was jest liściem na drzewie. Być może jest to duży dąb albo buk, a może klon, czy jakieś inne drzewo. Obok was na gałęziach znajduje się wiele innych liści. Każdy liść ma swój własny kształt oraz inne odcienie kolorów. Poczujcie, jak łagodnie kołyszecie się na wietrze, który muska was lekko i przyjemnie. Teraz ogarnia was ciekawość. Chcecie wiedzieć, jako to jest, gdy jako liść możecie żeglować w powietrzu. Wyobraźcie sobie, że odrywacie się od gałęzi i powoli, bardzo powoli opadacie w dół. Powoli się obracacie i delikatnie opadacie na ziemię. Leżycie tam spokojnie, być może wśród innych liści, może na trawie i zauważacie, że powietrze tutaj zupełnie inaczej pachnie – ziemią, mchem i wilgocią. Poczujcie, że jesteście bardzo zmęczeni i senni, że to przyjemne uczucie, tak tutaj leżeć. Niech nastanie noc, delektujcie się tym spokojem. Macie minutę na piękny, orzeźwiający sen; sen liścia albo swój własny (1 minuta). A teraz nadszedł czas, by tutaj powrócić. Bądźcie znowu sobą, poprzeciągajcie się przez chwilę i zróbcie 3 głębokie oddechy. Otwórzcie oczy i bądźcie znowu tutaj – orzeźwieni i pełni energii.

Opracowała, Svitlana Pavlenko


Kategorie

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30