Klasa 1A, 1B, 1C 04.05.2020

Temat: Podróżujemy po Polsce      

Witam Was!

Wczoraj odbyłeś krótką podróż, widziałeś morze, jeziora i góry. Zobaczyłeś miasta, które leżą nad najdłuższą i najważniejszą rzeką Polski- Wisłą. Dzisiaj odwiedzisz inne miasta, których cechy charakterystyczne znajdziesz na mapce poniżej.

Polska – to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska – Ojczyzna…
Kraina, która się w sercu zaczyna.

Kraków to piękne miasto, pełne zabytków i legend. Bohaterem jednej z nich jest Lajkonik – zwany także Tatarzynem lub konikiem zwierzynieckim – jest jednym z głównych symboli Krakowa. Przemarsz Lajkonika ulicami miasta to zwyczaj kultywowany od wieków w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała.

Tradycji stało się zadość. Lajkonik znów przeszedł przez Kraków [ZDJĘCIA] |  Gazeta Krakowska

Niedaleko Krakowa leży miasto Wieliczka w której znajduje się kopalnia soli. Kopalnia Soli w Wieliczce leży głęboko pod ziemią. Wszystkie ściany w tej kopalni są z soli, nawet kryształowe dekoracje i posągi zostały wyrzeźbione w soli. Kopalnia ta, jest jedną z najciekawszych atrakcji Polski.

Kolejnym miastem jest Toruń. To miasto Mikołaja Kopernika i pierników. Wypiekane są one w nim od 700 lat, według średniowiecznej, tradycyjnej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Toruńskie pierniki rozsławiły Toruń w Europie i w świecie. Obecnie można je znaleźć w dowolnie wybranych kształtach, lecz nadal najpopularniejszym jest serce.

Domowe przedszkole 15.04.2020 – Biedronki | Przedszkole Bim-Bam-Bino w  Toruniu

Zbliża się czas pieczenia pierników. Obejrzyj film jak to się robi w Toruniu.

Domowe przedszkole- Toruń pachnący piernikami

Następnym miastem jest Poznań. Przyjrzyj się koziołkom, trykającym się codziennie w samo południe na wieży zegarowej ratusza. To jeden z najważniejszych symboli Poznania. Widowisko to stanowi nie lada atrakcję turystyczną i frajdę dla dzieci. Bywa, że na zimę są ubierane w stroje św. Mikołaja. Koziołki wykonane są z żelaza, pomalowane na biało, ze złoconymi bródkami i rogami, bodą się nad zegarem,

POZNAŃSKIE HISTORIE: "Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich  koziołków

Nad morzem leży miasto Gdańsk. Zobaczysz tam Fontannę Neptuna, zwaną często Studnią Neptuna. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Gdańska bez tego obiektu. Zdjęcie przy Fontannie to marzenie każdego turysty odwiedzającego Gdańsk.

Fontanna Neptuna w Gdańsku jakiej nie znacie – fakty, legendy i ciekawostki  - Ruszaj w Drogę!

To już koniec Twojej podróży na dzisiaj. Do zobaczenia!

Opracowała: Marzena Marcjasz

Udostępnij:

Kategorie

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30