o8.04.2021. Kl.II B. Fizyka Temat:Przewodniki i izolatory

Na ostatniej lekcji poznaliście mechanizm elektryzowania ciał.Wiecie,ze polega on na odrywaniu elektronów z jednego ciała i przejmowaniu ich przez drugie ciało.Jednak nie wszystkie ciała dadzą się naelektryzować przez pocieranie jeśli trzymamy je bezpośrednio w dłoni.Nie potrafimy tak naelektryzować żadnego ciała wykonanego z metalu.Dlaczego? W metalach znajdują się elektrony,które mogą się swobodnie przemieszczać.Nazywamy je elektronami swobodnymi.Takich elektronów nie ma w tworzywach sztucznych,szkle,gumie,suchym drewnie i w wielu innych substancjach.Jeżeli więc dostarczymy do metalu elektrony,to natychmiast odpłyną przez nasze ciało do Ziemi.Zupełnie jak woda z przepełnionego naczynia.Jeśli zaś odbierzemy elektrony z metalu,to natychmiast dopłyną do niego nowe z Ziemi przez nasze ciało.Tak jak woda w naczyniach połączonych.

Takie substancje,które mają elektrony swobodne nazywamy przewodnikami elektrycznymi,a takie w których elektrony nie mogą się swobodnie przemieszczać izolatorami elektrycznymi.

Spróbujcie naelektryzować przez pocieranie jakiś izolator,na przykład plastikową linijkę.Zobaczycie że po potarciu kawałkiem tkaniny będzie przyciągać drobne skrawki papieru.Czy to samo uda się zrobić pocierając metal,np.metalową łyżkę? Przeprowadźcie taki eksperyment.

Powodzenia.

Przygotował : Jan Grzegrzółka

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed