Witam Cię na zajęciach rewalidacyjnych – Trening Umiejętności Społecznych – dzisiaj doskonalimy umiejętność zmywania naczyń. Zapraszam Cię do obejrzenia poniższych materiałów.
Mycie naczyń to jedna z mniej lubianych prac domowych. W znacznej mierze wyręczają nas współcześnie zmywarki – to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne (oszczędzamy czas, wodę i pieniądze). Jednak niektóre przedmioty niezmiennie wymagają mycia ręcznego. Jak myć delikatne kryształy lub naczynia z finezyjnymi zdobieniami? Czym usuwać uporczywe zabrudzenia?
Najważniejszy jest wysokiej jakości płyn do mycia naczyń. Naczynia najlepiej przed myciem namoczyć w ciepłej wodzie. W walce z trudnymi zabrudzeniami pomocna będzie soda oczyszczona – można dodać ją do wody w fazie namaczania lub posypać nią bezpośrednio uporczywe plamy. Z kolei z żółtawym osadem po kawie i herbacie rozprawimy się za pomocą kwasu cytrynowego. Do mycia naczyń używajmy niewielkich ilości płynu (najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta) oraz dwustronnej gąbki. Umyte naczynia należy spłukać pod bieżącą, ciepłą wodą. Aby uniknąć smug na przedmiotach szklanych i kryształach warto wcześniej polać je dodatkowo octem spirytusowym. Naczynia można pozostawić do samoistnego wyschnięcia lub wytrzeć do sucha za pomocą niemechacącej się, bawełnianej ściereczki.
MYCIE NACZYŃ – krok po kroku
Krok 1 – usuwanie resztek
Mycie naczyń powinniście rozpocząć od wyrzucenia wszelkich pozostałości po jedzeniu, które przylegają do naczyń. Jest to ważne, ponieważ im więcej resztek wyrzucenie do kosza, tym łatwiejsze i szybsze będzie mycie. Dzięki tej czynności zużyjecie również mniej płynu do naczyń oraz w znaczący sposób zmniejszycie ryzyko niedrożności rur.
Krok 2 – segregacja naczyń
Porządek ma bezpośredni wpływ na efektywność realizowanych zadań również podczas wykonywania tak trywialnej czynności, jaką jest niewątpliwie mycie naczyń. Przed myciem oddzielcie talerze od sztućców oraz innych brudnych naczyń. Gwarantujemy, że dzięki temu zaoszczędzicie nawet kilka bardzo cennych minut.
Krok 3 – zabezpieczenie dłoni
Codzienne mycie naczyń przy użyciu detergentów może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry dłoni, dlatego przed rozpoczęciem mycia nie powinniście zapomnieć o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Wystarczy założyć zwykłe rękawice, które można kupić w naszym, internetowym sklepie
Krok 4 – gorąca woda
Gorąca woda jest sprzymierzeńcem w trakcie mycia naczyń, ponieważ wyższa temperatura sprawia, że tłuste plamy oraz resztki jedzenia łatwiej odklejają się od powierzchni naczyń.
Krok 5 – skuteczny sprzęt
Jeżeli zależy Wam na szybkim myciu naczyń, nie powinniście oszczędzać na niezbędnych produktach, takich jak płyn do mycia naczyń, czyściki, czy gąbki. Jest to ważne, ponieważ cena tych produktów jest często wyznacznikiem jakości. Nie jest to reguła, jednak w większości przypadków markowy płyn znacznie szybciej usuwa zabrudzenia niż płyny, których cena oscyluje w granicach kilku złotych za pięciolitrową butlę. A takie płyny do naczyń są również dostępne na rynku.
Krok 6 – zmywajcie na bieżąco
Widok zlewozmywaka wypełnionego brudnymi naczyniami potrafi zniechęcić niejedną osobę. Brak zapału sprawia, że pracujemy w sposób mozolny, dlatego cała czynność przeciąga się w nieskończoność. W naszej opinii znacznie lepszym rozwiązaniem jest mycie naczyń bezpośrednio po spożytym posiłku, ponieważ umycie kilku talerzy i sztućców nie powinno trwać dłużej niż pięć minut. Jest to czas, który jest do zaakceptowania.
Krok 7 – wykorzystajcie suszarkę
Wycieranie naczyń oraz sztućców suchą ściereczką może wydłużyć cały proces mycia naczyń nawet o dziesięć minut, dlatego radzimy odkładać umyte naczynia bezpośrednio na suszarkę.
Jak widać na powyższych przykładach, wystarczy stosować się do siedmiu bardzo prostych zasad, aby w znaczący sposób skrócić czas ręcznego mycia naczyń.Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam i od dziś zmywanie nie będzie już najbardziej znienawidzoną pracą domową.
Zapoznaj się z ogólnymi zasadami zmywania naczyń!
Film nr 1. Jak zmywać naczynia – ogólne zasady
Film nr 2. Ręczne zmywanie naczyń
A teraz zadanie dla Ciebie! Po dzisiejszym obiedzie, postaraj się pozmywać naczynia wg wskazówek pokazanych na materiałach!
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kowalczyk
Comments are closed