Romantyzm to przełomowa epoka w muzyce, trwała od 1827 do ok. 1910 roku, jej prekursorem był wybitny kompozytor – Ludwig van Beethoven, który pomimo że tworzył w klasycyzmie uważany jest zarówno za pierwszego romantyka. Zmienił się sposób tworzenia kompozycji, do tej pory utwory pisane były na zamówienie np. dworu cesarskiego, kościoła, w romantyzmie utwory pisane były pod wpływem natchnienia twórcy, wyrażały jego myśl, ideę. Inaczej zaczęto patrzeć na formę, która nie miała już dużego znaczenia, to treść zyskała na znaczeniu, oraz emocje, które wyraża. Muzyka romantyczna czerpała inspirację z kultury ludowej, przez co wiele kompozycji zostało napisanych jako stylizowane tańce, wykorzystywano także motywy natury, wierzenia ludowe. Szczególną uwagę zaczęto zwracać na barwę dźwięku, oraz przekaz słowny, które bezpośrednio wpłynęły na odbiór kompozycji romantyków.
W XIX w. kompozytorzy często tworzyli pod wpływem uczuć i odwoływali się do własnej wyobraźni. Nawiązywali także do wydarzeń historycznych, baśni i wierzeń ludowych. Okres w dziejach muzyki, w którym ważne stało się wyrażanie emocji i fantazji artystów, nazywamy romantyzmem.
W kompozycjach napisanych w tej epoce stosowano efektowny styl brilliant, który wymagał od wykonawców niezwykłej biegłości w grze. Gromadzący się w salonach muzycznych słuchacze podziwiali wirtuozerię i oryginalność występujących artystów.
W XIX w. wiele utworów fortepianowych i kameralnych skomponowano z myślą o występach podczas spotkań towarzyskich. Tę salonową twórczość możemy określić jako muzykę rozrywkową epoki romantyzmu.
Polecenie 1:
Odszukajcie jak najwięcej informacji na temat polskich kompozytorów romantycznych – innych niż Chopin i Moniuszko.
Stanisław Moniuszko (1819 – 1872)
Franciszek Liszt (1811 – 1886)
Robert Schumann ( 1810 – 1856)
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
Franciszek Schubert (1797 – 1828)
Niccolo Paganini (1782 – 1840)
Za jednego z pierwszych kompozytorów romantycznych uważa się Franciszka Schuberta. Napisał on ponad 600 pieśni. Wybitnymi artystami epoki romantyzmu byli także pianista, kompozytor i autor artykułów poświęconych muzyce Robert Schumann, skrzypek Niccolo Paganini oraz twórca dzieł symfonicznych Feliks Mendelssohn – Bartholdy. Największą sławę zdobyli jednak Franciszek Liszt i Fryderyk Chopin – mistrzowie fortepianu, którzy w paryskich salonach często toczyli muzyczne pojedynki.
Polecenie 2:
1.Posłuchaj utworów muzycznych i wskaż na jakich instrumentach muzycznych wykonano główne melodie w zaprezentowanych utworach?
Franciszek Liszt Rapsodia węgierska cis-moll Nr 2
Niccolo Paganini Kaprys a-moll Nº 24
2. Opiszcie nastrój wsłuchanego utworu.
Franciszek Schubert Serenadę
Opracowała, Svitlana Pavlenko
Comments are closed