16.04.2021r. SZKOŁA BRANŻOWA PRZEDMIOT: WARZYWNICTWO

TEMAT: WARZYWA , KTÓRE WARTO MIEĆ W NASZYCH OGRODACH – roszponka, koper włoski , kapusta chińska.

WITAJCIE

ZACZNĘ OD ZADANIA DOMOWEGO:-)

Panowie zastanówcie się i napiszcie do mnie – jakie warzywa (ilość minimum 5 szt. ) chętnie byście zjedli- bo je lubicie; ewentualnie chętnie byście spróbowali, gdyż nie mieliście okazji ich jeszcze jeść.

Przejdę do tematu lekcji – warzywa rzadko uprawiane w naszych ogrodach.

Egzotyczne warzywa zaskakują swoim smakiem i wyglądem. Wiele z nich posiada też cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. A skoro przynajmniej niektóre z tych ciekawych egzotycznych warzyw dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne, dlaczego nie spróbować ich uprawy?

Te warzywa już znacie z wyglądu 🙂 Dzisiaj przedstawię je trochę bardziej szczegółowo:

Warzywa, które warto mieć w ogrodzie (a rzadko je uprawiamy):

1. ROSZPONKA

Jednym z takich zapomnianych warzyw, które w dawnych ogrodach wcale rzadkością nie było, jest roszponka (Valerianella locusta) pochodząca głównie z Ameryki i Afryki Północnej. Roszponka to dość interesujący rodzaj rośliny (często błędnie uznawanej za sałatę) zarówno ze względu na smak jak i wymagania uprawowe. Dawno temu dobrze znana, lubiana i często uprawiana, doczekała się wielu nazw zwyczajowych. Roszponka to malutka roślina, o wielkich walorach odżywczych. Zawiera bowiem dużo witamin (w tym C, B i A) oraz szereg mikroelementów, co jest szczególnie cenne biorąc pod uwagę termin zbioru. Roszponka ma delikatnie orzechowy posmak, a jej najbardziej zaskakującą cechą jest fakt, iż zbiór można prowadzić bezpośrednio z gruntu przez całą zimę (jeśli nie jest zbyt mroźna), nawet spod śniegu!

Co do warunków uprawy roszponka nie ma szczególnych wymagań. To egzotyczne warzywo woli gleby żyzne, ale na słabszych też będzie rosła. Zwyczajowo sieje się ją wprost do gruntu od sierpnia do września, jednak można też spróbować uprawy wiosennej i wysiewu marcowego. Zbiór rozpoczynamy po ok. 3 miesiącach od wysiewu. Doskonale nadaje się do spożycia na surowo w postaci różnorodnych sałatek.

2. Kapusta chińska Pak Choy

Przy okazji warzyw zielnych, warto też wspomnieć przybysza z dalekiego wschodu – kapustę chińską, zwaną też Pak Choy. Pochodzi ona z Azji Wschodniej, a obecnie uprawiana jest w Chinach, w Ameryce Północnej i w Europie. Jest znacznie wyższa od poprzedniej rośliny, bo osiąga ok. 40-50 cm wysokości, choć jest to uzależnione od odmiany.

To egzotyczne warzywo jest wyjątkowo zasobne w witaminę C (45 mg/ 100g). Można ją smażyć w potrawach, ale lepiej spożywać do sałatek na surowo, gdyż szkoda tracić ogromne bogactwo witaminy C, jakie w sobie posiada. Pak Choy zawiera też mnóstwo wartościowych makro- i mikroelementów. Smak ma wyrazisty, z nutą goryczki.

3. Fenkuł (koper włoski)

Kolejnym atrakcyjnym egzotycznym warzywem zielnym jest Fenkuł, określany też jako koper włoski (Foeniculum vulgare). Dziko występuje głównie w strefie śródziemnomorskiej oraz w Pakistanie, Iranie i Afganistanie. To mocno aromatyczna roślina, z całym mnóstwem wartościowych składników odżywczych (głównie witaminy C i potasu). Ma też dobroczynny wpływ na nasz układ pokarmowy. W zależności od odmiany, może mieć nieco ostrzejszy lub łagodniejszy smak, jednak zawsze będzie wyczuwalny posmak i zapach anyżu. Pomimo swojego niezaprzeczalnego podobieństwa do znanego nam kopru, należy jednak do rodziny selerowatych.

Fenkuł ma dość wysokie wymagania co do stanowiska, temperatury, wilgotności oraz gleby. Preferuje ziemie żyzne, zasobne i próchnicze, o lekko zasadowym odczynie. Stanowisko musi być zaciszne, ciepłe i słoneczne, poza tym nie znosi przesuszenia. Możemy go uprawiać z rozsady lub spróbować siewu wprost do gruntu, jednak dopiero po wiosennych przymrozkach (końcówka maja). Rozsadę możemy przygotowywać w kwietniu, a na miejsce stałe wysadzić z początkiem czerwca. Zbiory w zależności od sposobu uprawy prowadzi się od lipca do września (okres wegetacji 2-3 miesiące). Kiedy rośliny będą już podrośnięte, nie zwlekajmy ze zbiorem, szybko bowiem zaczną tracić swój aromat. Nadaje się do zapiekania, smażenia, a nawet nadziewania.

Dziękuję. Alicja Borowiecka.

Czekam na listę warzyw, które chętnie zjecie i nie z taką miną …

Kiedy dziecko nie chce jeść warzyw - jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw  - smyk.com
dieta memy – FitHumor.pl

Udostępnij:

Categories:

Tagged:

Comments are closed