Dzień dobry!
Witam Cię bardzo serdecznie na zajęciach rewalidacyjnych – Trening Umiejętności Społecznych – dzisiaj powiemy sobie o umiejętności przedstawiania innych.
Jaka jest kolejność, gdy przedstawiasz sobie dwie osoby?
W sytuacji, kiedy to na Tobie spocznie obowiązek przedstawienia sobie nieznających się osób, również regulują to pewne zasady dobrego zachowania. W grę ponownie wchodzi płeć i wiek, a zatem kobiecie zawsze przedstawiasz mężczyznę, a osobę młodszą osobie starszej. Uprzywilejowane są także osoby znajdujące się wyżej w hierarchii, na przykład ze względu na rangę czy też pozycję społeczną. W wymienionych sytuacjach bardzo łatwo o pomyłkę, gdyż wydawać by się mogło, że to personalia osoby uprzywilejowanej powinny paść jako pierwsze. Nic bardziej mylnego, gdyż przejawem szacunku jest samo przedstawianie ważniejszej osobie drugiej strony.
Podobnie, gdy przedstawiamy kobiecie mężczyznę, jego nazwisko powinno paść jako pierwsze. Kolejność przedstawiania nie ma znaczenia jedynie w przypadku osób o tym samym statusie. Warto także w tym miejscu podkreślić, że podanie dłoni leży już w geście osoby uprzywilejowanej, nie przedstawianej.
Co powiedzieć przy przedstawianiu sobie osób? Warto dodać kilka słów o każdej ze stron, by te miały jakiś punkt zaczepienia do rozpoczęcia rozmowy. Podanie imienia i nazwiska poprzedź także krótkim wprowadzeniem – bardziej formalnym, na przykład: „Pozwoli Pani/Pan, że jej/mu przedstawię…” lub mniej oficjalnym, na przykład: „Wy się chyba jeszcze nie znacie…”. Tutaj także, podobnie jak przy samodzielnym przedstawianiu się, panuje zasada podania imion i nazwisk stron w sposób wyraźny i bez przekręcania. Jest to ważne również na polu nieformalnym.
A teraz, zobacz film edukacyjny!
Film nr 1. TUS – umiejętność przedstawiania innych
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kowalczyk 🙂
Comments are closed