KLASA 2B 17.11.2020

Temat: Media społecznościowe a relacje międzyludzkie.

Witaj!

   Barbara Hoogeweegen to holenderska artystka mieszkająca w Londynie. Tworzy znaki graficzne i obrazy malarskie. Jej prace koncentrują się wokół kobiecej psychiki i tożsamości. Jest zafascynowana ludzką twarzą, godzinami ją bada, fotografuje i studiuje. Zwraca uwagę na mimikę, nastrój i oczy, by potem oddać wszystkie te emocje na obrazie. Jej portrety malowane olejem to przedmioty o czystym pięknie. Każdy temat na obrazach jest zupełnie inny od poprzedniego, przedstawia sytuacje i kobiety wszystkich ras, wieku i stylów. Wiele obrazów zawiera motywy kwiatowe. Obrazy Hoogeweegena są starannie zaaranżowane.

Malarka została nominowana do nagrody Lynn Painter-Stainers Prize 2018 za obrazy: „Eye Am” i „Trust in Me” z serii „Incandescent”.

Przyjrzyj się dokładnie obrazowi poniżej.

1.Kim są dla siebie osoby ukazane na obrazie? W jakiej sytuacji zostały przedstawione?

2. Jaki typ autoportretu naśladuje w swoim dziele artystka?

3. Jak sądzisz, dlaczego zdjęcia osobiste umieszczane w mediach społecznościowych zyskały taką        popularność? Czyje potrzeby realizują one przede wszystkim- osób, które je tam publikują, czy oglądających?

4. Czy zajmowanie się kreowaniem swojego wirtualnego wizerunku koliduje z przeżywaniem życia w świecie realnym? Jaka jest Twoja opinia?

5. Czy selfie, uznawane na początku za formę kiczu, może być dziełem sztuki?

    Opracowała: Marzena Marcjasz

Wiadomości dodatkowe:

Selfie to rodzaj autoportretu w formie fotografii, wykonywanego najczęściej telefonem, tabletem lub aparatem cyfrowym. Selfie przedstawia zazwyczaj wyłącznie twarz. Nieodłącznie związane jest z social mediami (Facebookiem, Twitterem, Instagramem), ponieważ to tam najczęściej jest publikowane. Era zdjęć zapisywanych na kliszy i wywoływanych u fotografa przeminęła. Wyparł ją błyskawiczny rozwój technologii.

Magazyn Time w grudniu 2012 roku opublikował informację, że selfie znalazło się wśród 10 najpopularniejszych słów ostatnich miesięcy. W listopadzie 2013 roku stało się ono tak powszechne, że trafiło do internetowego zbioru wyrazów Oxford English Dictonary, a następnie zostało ogłoszone przez jego wydawców mianem słowa roku.

Selfie – dlaczego je sobie robimy?

Selfie to przede wszystkim forma tzw. zdjęcia na szybko, które uchwyci chwilę. Ten sam cel przyświeca także wielu tradycyjnym zdjęciom. Jednak do selfie, np. nie trzeba fatygować osób trzecich. Wystarczy, że masz przy sobie telefon. Włączysz aparat, wyciągasz rękę i gotowe. Masz zdjęcie swojej twarzy lub ze znajomymi, uwiecznione w jakimś ciekawym dla miejscu.

Ten rodzaj zdjęć pozwala na wielokrotne powtarzanie ujęcia aż do momentu, w którym efekt będzie zadowalający. Moda na selfie przyczyniła się do powstania pytania o jego tak dużą popularność – dlaczego tak chętnie sami robimy sobie zdjęcia?

Malarka została nominowana do nagrody Lynn Painter-Stainers Prize 2018 za obrazy: „Eye Am”

Eye of the Storm, 2018                 

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed