Kl.3a,3b,3c,3d 23 – 29.09.2020r.
Temat: Rozpoznajemy i nazywamy własne uczucia.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Na rozpoczęcie lekcji kreślimy znak krzyża i uczestniczymy w modlitwie: Dobry Jezu, który jesteś pięknem, dobrocią, łagodnością, przebaczeniem i miłosierdziem. Bądź naszym Panem, Przewodnikiem, Pocieszycielem, naszą Radością i Pokojem. Tobie, Panie, pragniemy ofiarować wszystko, co mamy, co myślimy, co robimy i co czujemy. Amen.
Na dzisiejszej lekcji omówimy różne zdarzenia związane z wyrażeniem emocji (uczuć).
Emocje – są nimi zarówno radość, smutek, jak i strach, gniew czy złość. Należy też stwierdzić, że emocje odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim życiu – wskazują nam choćby to, co jest dla nas dobre, a co już niekoniecznie. Spróbujcie rozpoznać, jakie emocje przeżywają ludzie, i dowiedzieć się, czym te emocje właściwie są, dlaczego podkreśla się rolę emocji w związkach międzyludzkich.
Zapraszam was do obejrzenia ilustracji umieszczonych poniżej.
Zastanów się i wskaż te, które przedstawiają radość, a które smutek?
Radość. Smutek.
Do której ilustracji przyporządkujesz odpowiednią buźkę?
Zobacz też na ilustracje poniżej i zastanów się – które przedstawiają gniew i złość oraz strach?
Gniew, złość. Strach, niepokój.
W życiu spotykają nas różne sytuacje, te które już się wydarzyły i te które dopiero się wydarzą w przyszłości, i wywołują one w nas określone uczucia np. radość, smutek, zaciekawienie, złość. Należy tutaj zaznaczyć to, że wszystkie uczucia są ważne – te dobre i te złe. Wszystkie uczucia które przeżywamy pojawiają się z jakiegoś ważnego powodu, należy je rozpoznać, zrozumieć, a jeśli są negatywne to możemy próbować je zmienić (lecz najpierw ujawnić, wypowiedzieć i zaakceptować).
Zadanie:
Z pośród przedstawionych poniżej ilustracji – wybierz jedną, tą która odpowiada danej sytuacji.
Pokaż co czujesz, gdy …
– jedziesz na wycieczkę,
– boli Cię ząb,
– idziesz do pielęgniarki na zastrzyk,
– widzisz, że brat niszczy twoje płyty, gry, książki… itp.
Można też pokazać określone emocje (uczucia) mimiką twarzy lub gestem: np. uśmiech wyraża radość, skrzywiona minka – smutek itd.
Również Pan Jezus w czasie ziemskiego życia doświadczał różnych emocji, np.
– radości (na Weselu w Kanie Galilejskiej),
– smutku (opłakiwanie śmierci przyjaciela Łazarza),
– strachu (przed męką w ogrodzie Oliwnym),
– gniewu (wyrzucenie kupców ze świątyni).
Na zakończenie katechezy kreślimy znak krzyża i uczestniczymy w modlitwie: Panie Jezu, nasz najlepszy Przyjacielu, Ty w swoim ziemskim życiu doświadczyłeś uczuć, które i nam towarzyszą w codzienności. Wiemy, że zawsze dobrze nas rozumiesz. Zarówno, gdy jesteśmy szczęśliwi, radośni jak i przepełnieni smutkiem, strachem, złością. Prosimy, bądź zawsze blisko nas, i napełniaj nasze serca pokojem. Amen. Dziękuję za uwagę. Bogusław Czarny
Comments are closed