Biologia kl. B
Temat: Paprotniki
Do paprotników należą paprocie, skrzypy i widłaki.
Jak głosi legenda, w noc świętojańską ludzie od wieków poszukiwali magicznego kwiatu paproci. Z pewnością nikomu nie udało się go znaleźć, gdyż rośliny te po prostu nie kwitną, ale w zamian natura obdarzyła je wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi. Paprocie należą do tych roślin, które przetrwały zmiany klimatu i doskonale przystosowały się do różnych warunków. Zaadaptowały się niemal we wszystkich strefach klimatycznych i można je hodować w mieszkaniach, gdzie przez cały rok cieszą oczy swym nieprzemijającym pięknem.
Wymagania
Paprocie stanowczo preferują ziemię żyzną, bogatą w naturalny kompost i dobrze przepuszczalną. Najlepiej powodzi się im w lekko kwaśnej glebie, ale neutralny odczyn nie jest nigdy problemem. Optymalne dla paproci jest natomiast stałe zawilgotnienie podłoża, stąd w stanie naturalnym porastają one najchętniej zacienione obszary lasów. Brak światła słonecznego jest również warunkiem pożądanym, choć większość paproci toleruje dość dobrze popołudniowe słońce. Nie należy ich w żadnym razie wysadzać na południowej stronie posesji, o ile nie jest ona całkowicie zacieniona. Stanowisko powinno być również osłonięte od wiatru, który nie tylko łamie gałęzie, ale także nadmiernie wysusza liście.
Paprocie w ogrodzie najlepiej jest sadzić na wiosnę, choć jesień jest również dopuszczalnym terminem.
Posadzone na zagonie paprocie powinny być hojnie obsypane korą lub warstwą rozdrobnionych liści. Będzie to ochroną przed utratą wilgoci oraz chwastami.
Budowa paproci
Kłącze to podziemna łodyga.
Paprocie rozmnażają się przez kłącze i zarodniki( rozmnażanie bezpłciowe).
zarodnie z zarodnikami na spodniej stronie liścia
Rozmnażają się również płciowo.
Cykl rozwojowy paproci
Gametofit to przedrośle wyrastające z zarodnika. Na przedroślu powstają komórki rozrodcze męskie i żeńskie. Po ich połączeniu z zygoty wyrośnie młody sporofit.
Gatunki paproci w Polsce (przykłady)
języcznik zwyczajny
podrzeń żebrowiec
narecznica samcza
Obejrzyj proszę krótki film o hodowli paproci w domu.
Comments are closed