23.11.2020 – Klasa branżowa – Zajęcia psychologiczne – Co ja bym zrobił

Dzień dobry 🙂
Dzisiejsze zadanie polega na odpowiedzeniu co Ty zrobiłbyś w podanych sytuacjach. Przeczytaj opis, zastanów się, a następnie odpowiedz na zamieszczone pytania.

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Wojciech Chorzelski


18.11.2020, klasa Branżowa, Rewalidacja, Wzmacnianie świadomości własnej osoby

Dzień dobry,

Na dzisiejszych zajęciach z Treningu umiejętności społecznych chciałabym podjąć z Tobą temat świadomości siebie, swoich mocnych stron, zainteresowań, marzeń, umiejętności, wyzwań.

Proszę, zapoznaj się z przygotowanymi przeze mnie materiałami do zajęć:

pobierz dokument
pobierz dokument

Dziękuję bardzo

opracowała: Aneta Trojanowska


16.11.2020 – Klasa Branżowa – Zajęcia psychologiczne – Dzień Tolerancji

Dzień dobry 🙂

W dniu 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Ustanowiony został 12 grudnia 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Inicjatywa ta została spowodowana częstszymi i silniejszymi zjawiskami nietolerancji, przemocy czy rasizmu. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.
Po ustanowieniu tego święta kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.  Artykuł I deklaracji brzmi:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

W „Deklaracji Zasad Tolerancji” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:

  • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • docenianie rozmaitości kultur;
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

W związku z obchodzonym dniem mam dla Ciebie dwa zadania. Chciałbym, abyś zastanowił się i napisał, czym jest dla Ciebie tolerancja, a czym nietolerancja – czym się objawia, jak możemy na nią reagować. Drugim zadaniem jest wykonanie plakatu, który będzie promował tolerancję, bądź będzie wyrażał brak poparcia dla nietolerancji.

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Wojciech Chorzelski


09.11.2020 – Klasa Branżowa – Zajęcia psychologiczne – Termometr złości

Dzień dobry 🙂
Przygotowałem dla Was zadanie polegające na określeniu jak duże nasilenie emocji odczuwaliście w poszczególnych sytuacjach. W chmurkach podane są przykładowe sytuacje, zdarzenia. Przeczytajcie je uważnie, zastanówcie się, a następnie wybierając odpowiedni kolor, określający nasilenie emocji, pokolorujcie chmurkę (poniżej znajduje się wyjaśnienie poszczególnych kolorów). Jedna z nich jest pusta – w niej możecie wpisać dowolną, własną sytuację, która sprawiła, że poczuliście złość. Nie musicie ograniczać się do tej jednej – jeśli przychodzą Wam na myśl inne zdarzenia to zachęcam Was do dorysowania chmurki/chmurek i wpisania ich w nie. Gdy już to zrobicie pokolorujcie również dopisane sytuacje odpowiednim kolorem.

Objaśnienie kolorów:
Zielony – Czuję spokój
Żółty – Czuję lekkie zdenerwowanie
Pomarańczowy – Czuję złość
Czerwony – Czuję ogromną wściekłość/gniew

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Wojciech Chorzelski


  • 28 października, 2020
  • 0

04.11.2020, klasa Branżowa , Rewalidacja, Wzmacnianie umiejętności przekazywania informacji o sobie w kontekście swoich potrzeb, emocji

Category : Br Rewalidacja , Klasa Branżowa , Nauczanie zdalne 2020/2021

Dzień dobry,

Dzisiaj w ramach zajęć z rewalidacji-Treningu Umiejętności Społecznych chciałabym Cię zachęcić do tego, aby podczas wspólnego spożywania posiłku z osobami Ci bliskimi, porozmawiał o tym, co myślisz na temat jedzenia posiłków w gronie bliskich Ci ludzi? Co Ci daje taki wspólny czas przy stole?

Owocnych rozmów

Dziękuję bardzo

opracowała: Aneta Trojanowska28.10.2020, klasa Branżowa , Rewalidacja, Wzmacnianie umiejętności przekazywania informacji o sobie w kontekście swoich potrzeb, emocji

Dzień dobry,

Dzisiaj w ramach zajęć z rewalidacji-Treningu Umiejętności Społecznych chciałabym Cię zachęcić do tego, aby podczas wspólnego spożywania posiłku z osobami Ci bliskimi, podzielił się z nimi tym , co odczuwasz w danym momencie, czego potrzebujesz. Mówiąc o tym , co myślisz, co odczuwasz i czego potrzebujesz budujesz świadomość siebie. Bardzo ważne jest to, abyś potrafił przekazać innym istotne dla Ciebie informacje i miał odwagę o nich mówić. Twoje emocje, potrzeby i myśli są niezwykle cennym tematem do rozmów.

Dziękuję bardzo

opracowała: Aneta Trojanowska


Kategorie

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30