Category Archives: W2 Przygotowanie do pracy -ergoterapia

25.02.2021 Warsztaty Zajęcia kulinarne Gofry

Drodzy Warsztatowicze!

zapraszam Was dzisiaj do zrobienia  pysznego deseru- bezglutenowe gofry

Lista zakupów:

-500g mąki bezglutenowej

– 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

– 4 jaja

– 360 ml mleka bez laktozy

Żeby nasze gofry były wyjątkowo pulchne musimy oddzielić żółtko od białka. Potrzebujemy pianę z białek.

Przypomnijcie sobie tą trudną czynność i pozwólcie sobie pomóc .

To zadanie wymaga trochę wprawy dlatego warto mieć więcej jaj w zapasie .

Jako pierwsze ubij  białka na pianę.

Do miski wsyp 500 g mąki, dodaj dwie łyżki proszku do pieczenia 4 żółtka oraz 360 ml mleka.

To wszystko musisz dokładnie wymieszać.

Na końcu do wymieszanego ciasta dodaj pianę z białek.

Na rozgrzaną gofrownicę nałóż porcję ciasta i zapiekaj aż będą rumiane.

Na gotowe gofry możesz polać ulubiony sos lub zrobić mus jabłkowy.

Życzę Wam wiele pozytywnych wrażeń podczas pracy w kuchni i smacznego!!!!!

Przygotowała Mariola Zdera


24.02.2021 Warsztaty Zajęcia gospodarcze Mycie okien

PDF Embedder requires a url attribute PDF Embedder requires a url attribute

Drodzy Warsztatowicze!

Piękna pogoda za oknem animuje nas do większej aktywności. Mamy okazję pomóc

 w gospodarstwie domowym!

Dzisiaj na zajęciach gospodarczych przypomnimy sobie jak prawidłowo umyć okna ! 

1. Wybór odpowiedniej pory na mycie okna

Mycie okien jest czynnością, która najlepiej wykonywać przy określonych warunkach atmosferycznych i konkretnej porze dnia.

 Kiedy najlepiej myć okna? Dla własnego komfortu powinno się wybrać pogodny dzień i moment, kiedy okno nie będzie wystawione na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Dlaczego? Podczas mycia okien w pełnym słońcu woda będzie bowiem wysychać zbyt szybko, zostawiając nieestetycznie wyglądające zacieki oraz plamy po kroplach. Pamiętaj! Zimą, o ile to możliwe, okna powinno się myć w dni, kiedy nie ma mrozu. 

W innym przypadku woda, która umyjemy szyby i ramy okienne, będzie zamarzać. Dodatkowo pod wpływem niskiej temperatury szkło może pęknąć pod naciskiem.

2. Przygotowanie okien do mycia

Zanim przystąpi się do mycia ram okiennych i szyb, należy odpowiednio przygotować przestrzeń przy oknie. Pierwszą czynnością powinno być odsunięcie od niego blisko stojących mebli, np. stołu z krzesłami, łóżka czy fotela, tak aby mieć łatwy dostęp, móc postawić drabinę oraz poruszać się bez ograniczeń. Kolejnym krokiem jest zdjęcie przesłon okiennych – firan i zasłon lub rolet i żaluzji, które należy wyprać lub wyczyścić zgodnie z zaleceniem producenta. Gdy okno jest już „ogołocone”, można za pomocą szczotki do kurzu, suchej szmatki czy odkurzacza z miękką, szczotkową końcówką wyczyścić parapety (wewnątrz i na zewnątrz), ramę oraz ściany wnęki okiennej z kurzu, pajęczyn, zasuszonych liści roślin doniczkowych itp.  Pamiętaj! Do wstępnego czyszczenia okna używaj miękkich ściereczek, gąbek lub szczotek, aby nie porysować parapetu, ramy okiennej i szyby.

3. Zgromadzenie sprzętu do mycia okien

Są osoby, które do mycia okien używają wyłącznie miski bądź wiadra z wodą oraz szmatki, są też takie które nie wyobrażają sobie tej czynności bez wielu pomocnych urządzeń do mycia okien. Co jest niezbędne, aby rozpocząć mycie okien? Podstawowy zestaw powinien zawierać miskę bądź wiaderko na wodę, akcesoria do czyszczenia na mokro, suchą ściereczkę do wycierania szyb na sucho, drabinkę oraz – opcjonalnie – ściągaczkę do wody. Zależnie od upodobań, można taki pakiet dowolnie modyfikować. Coraz bardziej popularnymi gadżetami do mycia okien są także: parowa myjka do okien z dozownikiem płynu, dzięki której mycie jest szybsze i łatwiejsze, a także elektryczna ściągaczka do wody, która zasysa nadmiar płynu z szyby. Pamiętaj! Jako substytut suchej ściereczki do polerowania szyb można wykorzystać ręczniki papierowe, stare gazety lub rajstopy nylonowe.

4. Wybór płynu do mycia okien

Czym najlepiej myć okna? Odpowiedzi na tak postawione pytanie jest co najmniej kilka. Najczęstszym wyborem, który sprawdzi się przy każdym typie okien, jest woda z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Podczas przygotowywania płynu do mycia szyb należy jednak pamiętać o umiarze – zbyt duża ilość detergentu sprawi, że nasz środek czyszczący będzie się bardzo pienił, co utrudni mycie szyb. W sklepach dostępne są gotowe płyny do okien – mogą one jednak reagować z lakierem, którym pokryte są okna drewniane, a także z aluminiowymi ramami okiennymi. 

Zwolennicy naturalnych rozwiązań polecają domowy płyn do mycia okien diy na bazie octu. Jakie proporcje powinna mieć woda z octem do mycia okien? Zależnie od efektu, który chcemy uzyskać, można wymieszać tyle samo wody i octu (proporcje 1:1) lub dodać jedną część octu na trzy części wody (proporcje 1:4). Dla złagodzenia zapachu octu, można do płynu wlać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń. Innym pomysłem jest przygotowanie domowego płynu do szyb bez octu – do wody wystarczy dodać sok z cytryny (np. na litr wody 2-3 łyżki soku).

5. Mycie framugi i ramy okna

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo myć okna? Podstawą sukcesu jest właściwa kolejność czyszczenia okna i dobór odpowiedniego środka czyszczącego do konkretnego typu okien. Po przygotowaniu przestrzeni przy oknie oraz niezbędnych urządzeń i środków do mycia okien, powinno rozpocząć się od umycia framugi okna. Po otwarciu na oścież skrzydeł okna powinno się wyczyścić ją zarówno od wewnątrz pomieszczenia, jak również z zewnątrz dobrze dobranym specyfikiem.

Jakie akcesoria do mycia okien wybrać podczas czyszczenia framugi i ramy okna? Najlepiej używać zmoczonej miękkiej gąbki lub ściereczki, które nie pozostawią rys. Po jedno- lub dwukrotnym myciu (zależnie od stopnia zbrudzenia plastiku, drewna czy aluminium) należy wytrzeć je do sucha suchą szmatką z mikrofibry, bawełny lub flaneli albo ręcznikami papierowymi.

Pamiętaj! Dwa razy do roku należy myć i konserwować uszczelki okien. Po ich dokładnym wyczyszczeniu na mokro, powinno się je osuszyć i zastosować preparat do uszczelek okiennych, który można kupić w sklepach budowalnych.

6. Mycie i osuszanie szyb

Gdy framuga i ramy okienne są czyste, można przystąpić do mycia szyb. Bardzo brudne okna zaleca się wstępnie umyć wodą z płynem do mycia naczyń, a dopiero później zmoczyć je wybranym płynem do okien np. za pomocą spryskiwacza, wilgotnej szmatki lub gąbki, albo używając parowej myjki do okien. Wilgotną szybę należy myć od góry do dołu, a następnie ściągnąć z niej nadmiar wody np. suchą ściereczką lub specjalną ściągaczką do wody (ręczna lub elektryczną).

Pamiętaj! Świeżo umyte szyby powinno się jak najszybciej osuszyć, aby uniknąć powstawania zacieków czy plam po kroplach wody. W tym celu można użyć ściągaczki do wody, suchej ściereczki, ręczników papierowych, którymi najlepiej wykonywać ruchy koliste.

7. Polerowanie szyb

Aby po myciu na szybach okien nie było widać smug, powinno się je poddać polerowaniu. Czym polerować okna? Do finalnego czyszczenia okien na sucho można użyć suchej ściereczki z mikrofibry, tzw. magicznych ściereczek, miękkich szmatek bawełnianych bądź z flaneli. Sposobem na lśniącą taflę szkła jest zastosowanie ręczników papierowych – ważne jednak, aby wybierać do tego celu papier o dużej gramaturze, czyli gruby, który nie będzie się darł oraz nie będzie zostawiał drobnych elementów na szkle. 

8. Mycie parapetów zewnętrznego i wewnętrznego

Ostatnim krokiem, który dzieli nas od czystych okien, jest dokładne umycie parapetów zewnętrznego i wewnętrznego. Wstępnie oczyszczane były one z kurzu, zaschniętych liści czy pajęczyn podczas przygotowywania do mycia okna. Teraz nadchodzi pora, aby umyć je na mokro, a następnie osuszyć. Do mycia parapetów ze stali bądź PCV najlepiej w tym celu wykorzystać miękką szczoteczkę, ścierkę lub gąbkę zmoczone w wodnym roztworze płynu do mycia naczyń.

Pamiętaj! Podczas mycia zewnętrznych parapetów warto korzystać z gumowych rękawic jednorazowych, dzięki którym uniknie się bezpośredniego kontaktu np. z ptasimi odchodami.

źródło:https://www.homebook.pl/artykuly/4403/mycie-okien-krok-po-kroku-poradnik

Moi Drodzy życzę Wam dobrej zabawy podczas mycia okien i olśniewających efektów.

Pozdrawiam Was serdecznie Mariola Zdera


24.02.2021 – Warsztaty – W1, W2, W3 – Szukamy oznak wiosny – spacer wśród zieleni.

Dzień dobry!

Chociaż za oknami jeszcze zima to pogoda zrobiła nam psikusa. Mamy piękną wiosnę, ptaszki śpiewają radośnie, topnieją ostatnie śniegi, a słońce ogrzewa nas swymi promieniami. Dlatego chciałabym Was dzisiaj zachęcić do wyjścia na spacer do lasu, do parku lub też do ogrodu – gdzie tylko macie możliwość. Zobaczyć jak wiosna zaczyna się budzić ze snu zimowego. Poobserwujcie przyrodę wkoło Was, może zauważycie, że w niektórych ogrodach czy też na skwerach zaczynają kwitnąć kwiaty. Przebiśniegi już powoli wyglądają ku słońcu. Jeśli takie gdzieś zobaczycie spróbujcie je nazwać. Możecie też zrobić zdjęcie. Tylko nie zrywajcie ich – niech sobie rosną w swoim naturalnym środowisku i cieszą oko też innych. Dla podpowiedzi przesyłam Wam kilka zdjęć kwiatków, które kwitną jako pierwsze.

Przebiśniegi - zwiastuny wiosny. Śnieżyczka przebiśnieg - murator.pl
Krokusy już są to i wiosna niedaleko | Krokusy.Dolina Chochołowska. Wiosna  | Sądeczanin.info

Życzę Wam miłego spaceru i przyjemnie spędzonego na łonie natury czasu.

Pozdrawiam,
Karina Mikulla

Kategorie

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728