Witam Cię na zajęciach rewalidacyjnych – gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna. W ramach naszego dzisiejszego spotkania będziemy wykonywać: ćwiczenia na odstające łopatki – ćwiczenia korekcyjne wad postawy. Zapraszam do zapoznania z poniższymi materiałami!
Patologie obręczy barkowej to częsta przyczyna problemów z oddychaniem, zaburzeń funkcjonalnych mięśni, bólu i dyskomfortu, np. gdy czeka nas wizyta na basenie lub plaży. Jak skorygować odstające łopatki?
Skąd biorą się wystające łopatki – przyczyny skrzydlatej pozycji
U zdrowego człowieka wyprost ramienia powoduje ustawienie łopatki – płaskiej kości obręczy górnej – pod kątem 30° względem płaszczyzny żeber. Jest to pozycja optymalna zarówno dla mięśni, jak i okolicznych nerwów, umożliwiająca bezpieczne, efektywne ćwiczenia czy wyciskanie. Wrodzone lub nabyte wady postawy bardzo często skutkują krzywą łopatką, czyli odstawieniem jej brzegu do tyłu lub w bok.
Mocno odstającą łopatkę widać gołym okiem, gdyż kość zaczyna zwyczajnie górować ponad naturalną krzywizną placów. Możemy mówić wtedy o skrzydłowatości, związanej z osłabieniem mięśni ściągających łopatki lub uszkodzeniem nerwu piersiowego, bądź asymetryczności, wynikającej choćby z zaburzeń rozwoju i ruchu miednicy.
Dlaczego nie warto bagatelizować ćwiczeń na wystające łopatki?
Wspomniane wcześniej przyczyny odstających łopatek to dopiero początek długiej listy patologii. Jest to związane z ogromną mobilnością obręczy barkowej – ruchem w wielu płaszczyznach, stabilizacją kończyn górnych oraz funkcją osłonową dla nerwów. Brak diagnostyki i treningu na odstające łopatki może okazać się krótką drogą nie tylko do niezadowolenia ze swojej sylwetki, ale i bólu, porażenia czy dystrofii mięśni, zerwania więzadeł, niedowładu oraz ogromnych problemów funkcjonalnych, np. podczas ćwiczenia na barki i ramiona. W skrócie: jeśli marzysz o sportowej karierze lub zdrowiu na starość, lepiej sprawdź jaki zestaw ćwiczeń na odstające łopatki warto wdrożyć do planu treningowego.
Kiedy zacząć treningi korygujące krzywe łopatki?
Korekta wad postawy jest do łatwiejsza w czasie kształtowania układu kostnego niż w wieku 22 lat, gdy nasz szkielet został już uformowany. Wystające łopatki u dzieci pojawiają się najczęściej w okresach skoków wzrostowych, czyli między 7-8 oraz 12-13 rokiem życia. Wg badań tylko ok. 11% polskich maluchów rozwija się całkowicie prawidłowo, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się swoim pociechom, reagować na okoliczności budząca obawy i korzystać z badań przesiewowych przeprowadzanych w lokalnych poradniach zdrowia oraz szkołach.
Wystające łopatki u dziecka przeważnie nie wymagają fizjoterapii. Wystarczy profilaktyka, połączona z aktywnością ruchową przez zabawę. Złe nawyki związane z przesiadywaniem przed komputerem czy telewizorem, zastępujemy 30-minutowym treningiem oddechowo-wzmacniającym na odstające łopatki u dzieci.
Zobacz, poniższy film!
Film nr 1. Odstające łopatki – ćwiczenia korekcyjne wad postawy
A teraz zadanie dla Ciebie! Przebierz się w strój sportowy! Wykonaj rozgrzewkę i spróbuj wykonać pokazane na powyższym filmie ćwiczenia.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kowalczyk
Comments are closed