Witam Cię na zajęciach rewalidacyjnych – gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna. W ramach naszego dzisiejszego spotkania będziemy wykonywać: ćwiczenia na prawidłowe ustawianie i obciążanie stóp.
PAMIĘTAJ! Zdrowe stopy to prawidłowe ustawienie całego ciała.
To, w jaki sposób ustawiona jest stopa, determinuje ustawienie całego ciała. Stopa jest skomplikowanym układem stawów, kości, mięśni i więzadeł, które umożliwiają prawidłowe poruszanie się, chodzenie i bieganie. Jeśli jakikolwiek jej element ulegnie uszkodzeniu ma niekorzystny wpływ na kolejne.
W ten sposób dochodzi do zmiany w obciążaniu stopy, jej przeciążenia co może prowadzić do deformacji. Stopy jako fundament przestaje spełniać swoją rolę podporową. Ma to z kolei wpływ na funkcjonowanie wszystkich stawów powyżej. Nieprawidłowo zaczyna pracować kolano, biodro i miednica oraz zaczynają pojawiać się problemy z kręgosłupem. Boleć zaczyna nie tylko odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ale również piersiowy oraz szyja.
Stopa płaska, wydrążona czy neutralna? Najprostszą klasyfikacją ustawienia stóp jest ich podział ze względu na wysklepienie stopy. Odpowiednio wyróżniamy stopę płaską, wydrążoną oraz neutralną. Za prawidłową uważana jest stopa neutralna, czyli taka której mokry odcisk pozostawia ślad z charakterystycznym przewężeniem w jej części środkowej. Jeśli takiego przewężenia nie ma lub jest ono niewielkie, mówimy o stopie płaskiej, natomiast jeśli przewężenie jest znaczne o stopie wydrążonej.
Zobacz, poniższą rycinę, która przedstawia prawidłowe obciążenie stopy oraz film – ćwiczenia na prawidłowe ustawianie i obciążanie stóp!
Rycina nr 1. Prawidłowe obciążenie stopy
Film nr 1. Ćwiczenia na prawidłowe ustawianie i obciążanie stóp
A teraz zadanie dla Ciebie! Przebierz się w strój sportowy! Wykonaj pokazane ćwiczenie.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kowalczyk
Comments are closed