Dzień dobry,
Na dzisiejszych zajęciach poznasz, a być może uporządkujesz wiedzę na temat zwyczajów wielkanocnych w Polsce.
Wielkanoc to zdecydowanie najważniejsze święto chrześcijan, sięgające genezą czasów apostolskich. Przez tysiące lat ukształtowało się wiele zwyczajów związanych z obchodzeniem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W Polsce tradycje wielkanocne są obchodzone bardzo uroczyście.
Święta Wielkanocne, czyli Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie, a jego uroczyste obchodzenie jest obowiązkiem każdego członka Kościoła katolickiego. Zgodnie z tradycją, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego obchodzona jest ku czci męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Wielkanoc nazywana jest również Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, Dniem Zmartwychwstania Pańskiego, Niedzielą Wielkanocą, Wielką Niedzielą, Paschą.
Wielkanoc to święto ruchome, najczęściej wypadające w kwietniu. W Kościele katolickim data Wielkanocy uzależniona jest od faz księżyca. Zgodnie z obowiązującą doktryną, Niedziela Wielkanocna przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Pierwsza wiosenna pełnia księżyca wypada zawsze po 21. marca, czyli po dniu rozpoczynającym kalendarzową wiosnę.
Wielkanoc w Polsce
W niewielu krajach na świecie Wielkanoc jest obchodzona tak bardzo uroczyście i religijnie, jak w Polsce. W większości krajów zachodnich, święto to kojarzy się raczej z wiosną i towarzyskimi spotkaniami. W Polsce Wielkanoc wiąże się przede wszystkim z długim czasem Wielkiego Postu, w którym wierni odmawiają sobie przyjemności, aby otworzyć się na Boga, innych ludzi i rozwijać duchowo. Okres siedmiu dni przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Tydzień Wielkanocny, jest dla Polaków również mocno symboliczny. W tych dniach wierni licznie gromadzą się w kościołach, aby zgodnie z tradycją przygotować się na Niedzielę Wielkanocną.
Proszę obejrzyj także krótki film:
Pragnę złożyć Tobie i Twoim najbliższym życzenia radosnych, pogodnych, zdrowych, pełnych miłości i bliskości Świąt Wielkanocnych!
Dziękuję
opracowała: Aneta Trojanowska
Comments are closed