30.03.21 – 2B – RW – Gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna – Mobilność kręgosłupa – ćwiczenia mobilizacyjne na zdrowy i elastyczny kręgosłup

Witam Cię bardzo serdecznie na kolejnych naszych zajęciach z gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej. Tematem naszych dzisiejszych zajęć jest: Mobilność kręgosłupa – ćwiczenia mobilizacyjne na zdrowy i elastyczny kręgosłup. Zobacz poniższy materiał!

Rycina nr 1. Kręgosłup człowieka

Kręgosłup człowieka (anatomia) - budowa, odcinki i funkcje
Źródło: https://www.medme.pl/anatomia/kregoslup

Dlaczego prawidłowa mobilność / ruchomość kręgosłupa jest ważna?

Na co dzień uprawiamy różne sporty, biegamy, jeździmy na rowerze, chodzimy na fitness czy siłownię. Zwracamy uwagę na różne aspekty „stanu” naszego ciała. Ilość tkanki tłuszczowej, siła mięśni, wytrzymałość, itp. Jednak naprawdę mało kto ma świadomość jak olbrzymią rolę w tej maszynie, którą jest ludzkie ciało odgrywa kręgosłup. Zwykle przypominamy sobie o nim, gdy jest już za późno. Tzn. gdy zaczyna boleć. Kręgosłup zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi.

Jaka powinna być ruchomość kręgosłupa i jak ją zmierzyć?

Kręgosłup to nic innego, jak zespół stawów tworzących kolumnę. Dorosły człowiek posiada 24 kręgi, natomiast aż 52 stawy w ich obrębie. Wszystkie charakteryzują się tym, że mogą się poruszać. Niektóre w większym zakresie (w odcinku szyjnym i lędźwiowym), inne w mniejszym (odcinek piersiowy, krzyżowo – guziczny). Ruchomość całego kręgosłupa to suma zakresów ruchów poszczególnych jego segmentów.

Dzięki tak skomplikowanej, a zarazem lekkiej „konstrukcji” jesteśmy w stanie stać pionowo, dźwigać ciężary, a do tego jeszcze zgiąć się w pół, obracać za siebie i wykonywać wiele różnych ruchów tułowia. To wszystko możliwe jest dzięki specyficznej budowie kręgosłupa – przede wszystkim dzięki jego krzywiznom.

Krzywizny kręgosłupa są fizjologiczne, to znaczy, że każdy kręgosłup powinien je mieć, aby funkcjonować prawidłowo. Dzięki nim kręgosłup może wytrzymać kilkanaście razy większe obciążenie w porównaniu do całkowicie prostych pleców.

Rycina nr 2.  Przykładowe pozycje funkcjonalnego badania zakresu ruchu poszczególnych odcinków kręgosłupa

Źródło: https://www.crsclinic.pl/blog/ruchomosc-mobilnosc-kregoslupa/

Zobacz poniższy film, przedstawiający ćwiczenia!

Film nr 1. Mobilność kręgosłupa. Ćwiczenia mobilizacyjne na zdrowy i elastyczny kręgosłup

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=930jRndKb1Q

A teraz zadanie dla Ciebie! Przebierz się w strój sportowy! Wykonaj pokazane ćwiczenie.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Kategorie

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031