15.03.21 – 2B – Lekkoatletyka – Doskonalenie skipu A, B oraz C

Witam Cię serdecznie na lekcji wychowania fizycznego. Dzisiaj kontynuujemy zagadnienia z lekkoatletyki. Dzisiaj przypomnisz sobie a jeśli nie pamiętasz to dowiesz się co to jest skip A, B i C i jak się go wykonuje.

Skipy – do czego służą

Skipy to ćwiczenia kształtujące siłę biegową oraz wytrzymałość. Jednak wykonywanie skipów to nie tylko trening związany z bieganiem.

Skipy to efektywne ćwiczenia poprawiające wydolność fizyczną, wytrzymałość mięśni oraz mobilność stawów. Skipy można także traktować jako element treningu lub wykorzystywać je do rozgrzewki przed wymagającą aktywnością fizyczną, np. treningiem siłowym.  

Skipy można wykonywać zarówno w miejscu, jak i dynamicznie – w biegu. Z tego względu są to ćwiczenia uniwersalne przeznaczone właściwie dla każdego.

ZOBACZ!!!

Skip A – wysoko uniesione kolana

To chyba jeden z najłatwiejszych skipów, ale pamiętaj, aby wykonywać go precyzyjnie. Polega na naprzemiennym, dynamicznym unoszeniu kolan do góry, tak, aby uda były równoległe do podłoża, a noga zgięła się w kącie prostym. Ważny jest także kąt w stawie skokowym – palce stopy w najwyższej fazie ruchu powinny być zadarte do góry, tak aby obserwator z tyłu nie był w stanie dostrzec podeszw butów. O tym aspekcie ćwiczenie wiele osób zapomina, tracąc przez to okazję do efektywnego ćwiczenia siły biegowej. Skip A możesz wykonywać w tempie marszowym lub – jeśli potrafisz utrzymać taką dynamikę przez dłuższy czas – w tempie biegowym. Możesz wykonywać je w miejscu, lub pokonując zadaną odległość. Ręce pracują swobodnie jak przy normalnym biegu. Pamiętaj o wyprostowanej sylwetce – nie pomagaj sobie przez wypięcie bioder do tyłu lub w przód.

Rycina nr 1. Skip A

bieganie.pl - Trening, Siła biegowa
Źródło: https://bieganie.pl/?show=1&cat=285&id=5192

Filmik nr 1. Nauczanie skipu A

Źródło: https://www.youtube.com/watch?time_continue=76&v=P6JZBup6IUA&feature=emb_logo

Skip B – stopy do przodu

Skip B uważany jest za najtrudniejszy ze skipów. Może przypominać trochę krok żurawia. pierwszy etap skipu B przypomina skip A – unosisz wysoko kolano, prawie do punktu, w którym udo jest równoległe do podłoża, jednak tu podobieństwa się kończą, a zaczyna zmiana – nie dochodząc do tego punktu dynamicznie wyrzucasz podudzie do przodu, po czym ściągasz całą nogę do pionu. Ręce podczas skipu B powinny pracować jak podczas zwykłego biegu. Tułów wyprostowany, staraj się nie wypinać bioder nadmiernie ani do przodu, ani do

Filmik nr 2. Nauczanie skipu B

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=UoWTw0JTBxQ

Skip C – pięty do pośladków

Skip C powszechnie uważany jest za najłatwiejszy – zależy on jednak od Twoich naturalnych predyspozycji. Osoby ze słabą ruchomością stawów mogą mieć problem z poprawnym wykonaniem tego skipu. Skip C polega na dynamicznym biegu przy akcentowanym wyrzucaniu stóp do tyłu, tak, aby dotykały pośladków. Skip ten wymaga mocnych zgięć nóg w kolanach i pomaga rozciągać mięśnie czworogłowe. Tak jak w skipie A i skipie B – sylwetka biegacza powinna być prosta, bez zgięć do przodu, a ręce należy trzymać swobodnie jak przy normalnym biegu.

Filmik nr 3. Nauczanie skipu C

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=twKV5pfpbDg

Jeśli już wiesz, jak wygląda skip A, B i C. Przebierz się w strój sportowy i wykonaj:

8 razy Skip A

8 razy Skip B

8 razy Skip C

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Kategorie

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031