03.03.21 – 2B – TUS: Doskonalimy umiejętność wycierania naczyń i odkładania na swoje miejsce

Witam Cię na zajęciach rewalidacyjnych – Trening Umiejętności Społecznych – już wiesz, jak ręcznie zmywać naczynia i załadować zmywarkę. Dzisiaj doskonalimy umiejętność wycierania naczyń i odkładania na swoje miejsce.

Zmywanie naczyń, czarna suszarka do naczyń - Zdjęcia stockowe czy pralko suszarka jest dobra, obrazy i fotografie – Depositphotos
Źródło: https://pl.depositphotos.com/stock-photos/zmywanie-naczyń.html

ZAPAMIETAJ! Czysta bawełna do naczyń. Ścierki do wycierania naczyń wykonane z bawełny sprawiają, że wycieranie staje się przyjemniejsze. Najlepiej aby zostały wykonane z wysokogatunkowej tkaniny żakardowej i są wtedy nie tylko chłonne, ale również nie pozostawiają kłaczków na wycieranych naczyniach, dzięki czemu nadają się doskonale do wycierania kieliszków.

ZAPOZNAJ SIĘ Z ZASADAMI ZACHOWANIA PORZĄDKU W KUCHNI!

Każdy lubi mieć czystą i zadbaną kuchnię, ale niestety nie każdy potrafi  ten  ład i porządek utrzymać. W kuchni  łatwo o bałagan – wystarczy upiec ciasto i nie pozmywać po obiedzie. Co zatem zrobić, aby kuchnia była czyta na co dzień, a nie tylko od święta ? Oto kilka  sposobów na utrzymanie w niej porządku.

8 sposobów na zachowanie czystości i porządku w kuchni

1.Odpowiednio przechowuj żywność.
Suchą żywność taką jak kasze, ryż, makarony, mąki, strączki, pestki, przyprawy najlepiej trzymaj w pojemnikach np w szklanych słoikach i każdy podpisz. Dzięki temu w szafkach będzie porządek, a Ty będziesz wiedzieć co masz i w jakich ilościach. Jest to też dobry sposób na uniknięcie inwazji moli. Nawet gdy się pojawią, nie przeniosą się na inne produkty.

Natomiast przechowujc żywność w lodówce, zwracaj uwagę na to, aby nie było jej tam zbyt dużo, aby była rozmieszczona w odpowiedni sposób na poszczególnych półkach i aby regularnie ją przeglądać, by nic się nie zmarnowało i nie zepsuło.

2. Sprzątaj na bieżąco.
Jest wiele takich czynności, które nie są czasochłonne, ich wykonanie zajmuje zaledwie kilka minut, a dzięki nim w kuchni jest czysto !
Co warto robić od razu ?

 • myć urządzenia agd, takie jak: malakser, blender, gofrownica, kuchenka, piekarnik po zakończonej pracy,
 • wkładać naczynia po posiłku do zmywarki i opróżniać ją po zakończeniu zmywania,
 • usuwać zabrudzenia z podłogi, blatu, czy stołu ect.

3. Odkładaj  na miejsce.
Podczas gotowania wyjmuje się wiele różnych rzeczy – produkty spożywcze, naczynia, akcesoria kuchenne, które rozłożone w całej kuchni zajmują miejsce i robią bałagan. A wystarczy przecież wziąć, użyć i odłożyć z powrotem – do szuflady, szafki czy lodówki. Ot cała filozofia, a jaki porządek.

4. Odpowiednio zabezpiecz miejsce posiłków dzieci.
Gdy masz małe dzieci, które dopiero uczą się samodzielnego jedzenia, wiesz jaki robią przy tym niesamowity bałagan. Aby ułatwić sobie życie wystarczy miejsce posiłków odpowiednio zabezpieczyć. Oprócz śliniaka, przyda się również duża ścieralna podkładka, za pomocą której można osłonić podłogę.

5. Wymagaj od innych.
Od innych członków rodziny wymagaj tego, aby po sobie sprzątali (np. wkładali naczynia do zmywarki), aby każdy był w kwestii porządkowania kuchni za coś odpowiedzialny (wynoszenie śmieci, mycie podłogi ect.). Wypracowanie takich reguł spowoduje, że będzie czyściej, a ty będziesz miała mniej pracy.

6. Zostaw czystą kuchnię przed pójściem spać.
Gdy czasami nie uda Ci się sprzątać w kuchni na bieżąco i zapanuje tam nieporządek, najlepiej posprzątać wszystko przed pójściem spać. Nie ma to jak czysta kuchnia z samego rana,  gdy można zjeść w niej spokojnie śniadanie, bez szukania czystego talerza, czy kubka.

7. Bądź systematyczna i dobrze zorganizowana – miej plan działania.
Aby w kuchni zawsze panował porządek ważna jest systematyczność i konsekwencja. Pomocny w tym może być plan działania. Dzięki niemu uświadomisz sobie co jest do zrobienia, w jakich odstępach czasu i jak to wszystko realizować. W takim planie możesz ustalić działania, które należy robić codziennie, raz w na tydzień, czy raz na miesiąc. Plan można powiesić na lodówce, aby o nim pamiętać.

8. Miej w posiadaniu odpowiedni zestaw do sprzątania.
Jest kilka takich rzeczy, które bardzo ułatwiają pracę i utrzymywanie porządku w kuchni. Muszą być koniecznie dobrej jakości, aby sprzątało się skutecznie i łatwo. Oto pogromcy bałaganu:

 • ściereczki, gąbki, ręczniki – bez nich ani rusz. Muszą być zawsze pod ręką, w dużej ilości i koniecznie dobrze chłonne. Trzeba pamiętać, żeby często je wymieniać.
 • soda, ocet, sól i kwasek cytrynowy – to tanie produkty, które mogą zastąpić konwencjonalne chemiczne detergenty. Można zrobić z nich tanie, ekologiczne, domowe środki czystości za pomocą których umyjesz naczynia, zlew, blat czy podłogę. Pozbędziesz się również brzydkiego zapachu z lodówki i odkamienisz czajnik.
 • ekologiczne środki czystości – jeśli nie przekonują Cię detergenty domowej roboty, warto zainwestować w ekologiczne środki czystości. Są droższe od tych konwencjonalnych, ale to zdrowszy wybór. Żeby było taniej, można kupować je w sklepach internetowych, w większych ilościach, wspólnie ze znajomymi.
 • zmywarka – zdecydowanie ułatwia życie, szczególnie wtedy, kiedy ma się dużą rodzinę, albo gdy  na stole stoi sterta brudnych naczyń po właśnie zakończonej imprezie.
 • odkurzacz – bardzo szybko i dokładnie radzi sobie z  rozsypaną mąką, kaszą czy okruszkami po zjedzonych kanapkach.
 • zmiotka z szufelką – do szybkich, niewielkich akcji.
 • mop z wiadrem – musi być wytrzymały, wygodny i skuteczny.

A teraz zadanie dla Ciebie! Po dzisiejszym obiedzie, postaraj się pozmywać naczynia a następnie powycieraj naczynia i poukładaj je na swoje miejsce! Mam na pewno się ucieszy!

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Kategorie

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031