Witam Cię na lekcji wychowania fizycznego. Dzisiaj kontynuujemy zajęcia z piłki siatkowej. Tematem naszych zajęć jest: Piłka siatkowa. Rozgrzewka siatkarska. Zapoznaj się z poniższym materiałem.
Siatkówka to sport niezwykle wymagający. Jak każdy ruch fizyczny powinien być uprzednio poprzedzony porządną rozgrzewką! Zapamiętaj!!! Prawidłowy przebieg rozgrzewki pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji w trakcie gry. Należy pamiętać, że prawidłowa rozgrzewka ważna jest nie tylko dla zawodowych siatkarzy, ale również amatorów i zawodników.
Rozgrzewka siatkarska
Rozgrzewka siatkarska, podobnie jak w innych sportach, pozwala na jak najlepsze wykorzystanie atutów podczas rozgrywek i meczu. Dobrze przeprowadzona i kompletna rozgrzewka jest w dużej mierze gwarancją boiskowego sukcesu. To od rozgrzewki, w bardzo dużym stopniu, zależy dyspozycja zawodników w ataku oraz przyjęciu. Rozgrzewka zapobiega ryzyku kontuzji przede wszystkim kostki, barku czy stawów. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka zapobiega również powstawaniu skurczy podczas gry.
Rozgrzewka powinna dostatecznie pobudzić do gry wszystkie partie mięśni zawodnika, przez co wzmocnić elastyczność mięśni i stawów podczas meczu.
Trochę biegu
Siatkarz podczas samego meczu nie biega dużo. Akcje podczas siatkarskiego meczu trwają około 30 sekund, potem jest przerwa i znowu to samo. Specyfika tej dyscypliny narzuca też charakter treningu – w tym biegania. Najczęściej zajęcia biegowe mają formę interwału. Np. kilka minut biegu, minuta przerwy i tak kilka powtórek. Wszystko odbywa się na rosnącym coraz bardziej zmęczeniu. Co ważne, należy każde z ćwiczeń wykonywać przynajmniej na dwukrotności długości hali.
Początkowy etap samej rozgrzewki może więc obejmować spokojne okrążenia hali czy sektora, w trakcie których gracze mogą wykonywać skipy, wymachy ramion, kręcenie nadgarstkami. Ćwiczenia biegowe można zakończyć wyścigiem do określonych linii boiska wraz z powrotem do miejsca startu.
Rozciąganie
Tak zwany stretching wykonujemy po ćwiczeniach biegowych. Rozciągamy wszystkie mięśnie, które będą wykorzystywane podczas meczu.
W tym momencie możemy wykonywać: kręcenie biodrami, wymachy nóg, zwisanie na drabinkach czy skłony.
Najbardziej wykorzystywanymi partiami ciała przez siatkarza są przede wszystkim: barki, uda, kostki – to na tę partie powinniśmy kłaść największy nacisk podczas rozgrzewki.
Rozgrzewka z piłkami
Teraz już czas na Twoje spektakularne ataki o obrony! Nie zapomnij, aby po meczu czy treningu siatkarskim również poświęcić chwilę na rozciąganie.
A teraz zaobacz poniższe filmiki.
Filmik nr 1. Ćwiczenia siatkarskie w domu
Filmik nr 2. Rozgrzewka siatkarska dla animatorów
Filmik nr 3. Rozgrzewka z piłką siatkową
A teraz, jeśli zapoznałeś się z powyższymi materiałami. Przebierz się w strój sportowy. Wybierz 10 ćwiczeń zamieszczonych na poniższych filmikach i spróbuj wykonać! Powodzenia!
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kowalczyk
Comments are closed