17.11.2020 – klasa Branżowa – Praktyka zawodowa – Choroby pomidorów – objawy i charakterystyka.

Dzisiejszym tematem naszych zajęć są choroby pomidorów. Choroby atakują roślinki uprawiane w szklarni, w tunelach foliowych, a także w gruncie. Musimy się też nauczyć rozpoznawania, że coś z naszymi krzakami bądź owocami jest nie tak. Choroby występują gdy sprzyjają im takie warunki jak:
– temperatura jest niedostosowana do ich wymagań,
– gleba uboga w składniki pokarmowe,
– nieodpowiednia wilgotność.

Najpopularniejsze choroby to:

Zaraza ziemniaka – występuje na roślinach uprawianych w gruncie, w szklarni i w tunelach. Atakowana jest cała roślina, na owocach pojawiają się brunatne plamy, liście zaczynają brunatnieć i zasychać.

Alternarioza pomidora – na tę chorobę najbardziej narażone są roślinki posadzone w gruncie. Na liściach pojawiają się plamy ciemnobrunatne z aksamitnym nalotem. Z dużą ilością plam liście zamierają. Plamy na pędach są małe, wgłębione. Na owocu pojawia się najpierw mała czarna plamka, która w szybkim tempie się rozrasta. W części końcowej owoc zaczyna gnić.

Rak bakteryjny – objaw choroby to więdnięcie liści, najpierw dolnych, a z czasem więdną coraz wyżej położone liście. Efektem tego jest zamieranie całej rośliny.

Antraknoza – choroba poraża część nadziemną i podziemną. Drobne korzenie gniją. Owoce są atakowane w postaci wodnistych plam, które w części końcowej prowadzą do gnicia owoców.

Septorioza – porażeniu ulegają liście. Choroba nosi też nazwę biała plamistość liści pomidora. Na liściach pojawiają się drobne brunatniejące plamy z jasnym białym środkiem. Nie są natomiast zaatakowane owoce.

Zgorzel podstawy pomidora – uszkadza szyjkę korzeniową. Roślina brunatnieje, a z czasem więdnie i zamiera. Atakowany jest także owoc, na którym pojawiają się plamy.

Pozdrawiam,
Karina Mikulla

Udostępnij:

Kategorie