30.10.2020 – klasa Branżowa – Praktyka zawodowa – Zwroty używane w ogrodnictwie.

Dzień dobry!
Dzisiaj przyjrzymy się nazewnictwu stosowanemu w ogrodnictwie. Proszę zapoznajcie się z przedstawionymi poniżej wyrażeniami i nauczcie się ich.

Mateczna roślina (macierzysta) – roślina, z której pozyskano nasiona, odkłady lub sadzonki. Inaczej rzecz ujmując, jest to roślina, która daje początek nowym roślinom tego samego rodzaju i gatunku.

Nasiona – nasienie składa się z embriona będącego zalążkiem nowej rośliny. Znajdują się w nim zalążki korzeni, pnia i liści. Embrion osłonięty jest łuską. Większość nasion można siać od razu lub po okresie spoczynku, niektóre potrzebują przechowywania w zimnie, aby mogły wykiełkować.

Odkłady – rozmnażanie przez odkłady polega na przygięciu gałęzi rośliny matecznej do ziemi, gdzie gałąź ma wypuścić korzenie. Nowo ukorzenioną roślinę (odkład) należy oddzielić od rośliny macierzystej i uprawiać oddzielnie jako samodzielnego osobnika.

Sadzonka – fragment rośliny (części pędu, korzenia, liść lub jego część) zdolny do rozrostu w nową, w pełni funkcjonalną roślinę.

Rozsada – młode roślinki uzyskane po wysianiu nasion w szklarniach, inspektach, na rozsadnikach, przeznaczone do przesadzania na miejsce stałe.

Jak mogliście zauważyć wszystkie przedstawione definicje dotyczą procesu produkcji oraz rozmnażania roślin. Zastanówcie się również, dla jakich roślin właściwy jest każdy z przedstawionych wyżej procesów.

Pozdrawiam,
Karina Mikulla

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed