08.06.2020 r.
Hortiterapia Propozycja dla szkoły Branżowej
Temat zajęć: Aksamitki w ogrodzie.
Witam serdecznie, mam nadzieję, ze pamiętacie jakie rośliny wysiewaliście do doniczek na przedwiośniu, na zajęciach praktycznych z ogrodnictwa. Tak, to były aksamitki. Dzisiaj zajmiemy się tą rośliną.
Aksamitka to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych . Występuje w ponad 50 gatunkach. Jako roślina dzika, porasta kontynenty Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego. Rośliny w zależności od gatunku dorastają do różnych rozmiarów – te najczęściej uprawiane w Polsce mają średnio 60 cm wysokości. Ich liście są charakterystyczne, małe, mocno pierzaste z ząbkowanym brzegiem. Kwiaty aksamitek pojawiają się w lecie i utrzymują się do późnej jesieni. Ich wielkość zależy od gatunku (od ok. 4-10 cm) i możemy je znaleźć w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.
Zachęcam Was do pooglądania filmu, dzięki któremu uzyskacie wiele cennych informacji na temat aksamitki.
W moim ogrodzie sadzę aksamitki każdego roku. Używam tych kwiatów do kompozycji kwiatowych, sadząc je w pojemnikach lub na rabatach kwiatowych.
Ważną rolę pełnią też w moim warzywniku. Stosując uprawę współrzędną tzn. właściwe sąsiedztwo roślin sadzę aksamitki przy roślinach kapustnych takich jak jarmuż, kalarepa oraz brukiew. Mam wtedy pewność, że moje warzywa nie zostaną zaatakowane przez szkodniki. Mając ogród ekologiczny nie stosuję żadnych chemicznych środków do ochrony roślin.
Zadanie
Napisz jakie zastosowanie w ogrodzie mają aksamitki.
Serdecznie pozdrawiam – Joanna Baranowska
Comments are closed