Kl. Branżowa 7.05.2020r.
Temat: Wierzymy, że Pan Jezus jest naszym Pasterzem, niczego nam nie braknie.
Proszę, aby uczniowie nakreślili znak krzyża i pomodlili się modlitwą: Ojcze nasz.
Zapraszam uczniów, aby oglądając zamieszczone poniżej ilustracje i obrazy wysłuchali opowiadania o Dobrym Pasterzu według Ewangelii Świętego Jana 10,1-10.
Ten kto wchodzi do zagrody owiec przez bramę, jest pasterzem owiec. Jemu też otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu. Te, które należą do Niego, woła po imieniu i wyprowadza. Gdy wyprowadzi wszystkie swoje owce, idzie przed nimi, a one idą za Nim, gdyż rozpoznają Jego głos. Za kimś obcym nie pójdą wcale, lecz uciekną od niego, bo nie znają głosu obcych.
(…)Uroczyście zapewniam was, to Ja Jestem bramą owiec. Jeśli ktoś ją przekroczy, uzyska zbawienie. Będzie wchodził i wychodził i znajdzie pokarm. (…) Ja przyszedłem, aby moje owce miały życie i to życie w pełni.
Należy w tym miejscu wyjaśnić, że Pasterz troszczy się o owieczki od rana do wieczora. Stara się o świeżą trawę i wodę, by nie były głodne i spragnione. Czuwa nad ich bezpieczeństwem, a gdy wprowadza do zagrody, liczy je, czy wszystkie wróciły z pastwiska. Pasterz ma dużo owiec. Stado podąża za jego głosem.
Nawet gdy jest kilku pasterzy na łące, owieczka słyszy głos swojego pasterza.
Jednak gdy jedna owieczka zgubi się, gdy grozi jej niebezpieczeństwo, wtedy Dobry Pasterz zostawi 99 owiec tam gdzie są one bezpieczne i szuka tej zagubionej.
A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu, do swojej owczarni.
Dobry Pasterz kocha swoje owieczki, lubi patrzeć na nie i do nich mówić, a one słuchają Jego głosu.
Dobrym Pasterzem jest Pan Jezus, a Ty jesteś jego owieczką
Owczarnią Pana Jezusa są chrześcijanie, wszyscy ludzie wierzący, którzy przez chrzest święty stali się dziećmi Bożymi. A głos Dobrego Pasterza to głos Kościoła, Słowa Pisma Świętego, głos kapłana w czasie Mszy Świętej lub głos katechety na lekcjach religii.
My, wierzący chcemy słuchać swojego Pasterza – Jezusa Chrystusa – i tych pasterzy (biskupów i kapłanów), którzy do nas mówią w Kościele.
Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Pana Jezusa które wypowiedział do swoich uczniów: Nie wyście mnie wybrali, lecz Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili. Dobrym przykładem powołania Szymona Piotra może być fragment Ewangelii według Św. Jana 21,15 – 17.
Zadanie nr.1
Proszę, aby uczniowie uważnie przeczytali tekst podany poniżej i odpowiedzieli pisemnie na pytania:
A gdy spożyli śniadanie Jezus rzekł do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cie kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje! I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje!. Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje! (…) Pójdź za Mną!
1. Jak myślisz, dlaczego Pan Jezus pyta się trzy razy Szymona Piotra: Czy kochasz Mnie?
2. Jak rozumiesz słowa Pana Jezusa skierowane do Piotra: Pójdź za mną!
3. Czy Ty (chodzi o ucznia klasy branżowej), w swoim życiu też idziesz za Panem Jezusem – jak owce za Dobrym Pasterzem, jeśli tak, to napisz proszę jak to robisz?
4.Napisz proszę – jak rozumiesz słowa piosenki:
Pan jest Pasterzem moim, niczego mi nie braknie.
Prowadzi mnie na zielone pastwiska.
Choć bym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Pan jest ze mną…
Na zakończenie lekcji kreślimy znak krzyża i modlimy się:
Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…
Dodatkowo można zaśpiewać lub wysłuchać piosenkę: Pan jest Pasterzem moim…
Dziękuję za uwagę!
Bogusław Czarny
Comments are closed