20.04.20 – Religia – 2A – Wspominamy Święta Wielkanocne. Święto Miłosierdzia Bożego.

KL. 2a  20.04.2020r.

Temat:  Wspominamy Święta Wielkanocne. Święto Miłosierdzia Bożego.

          Rozpoczynamy lekcję od nakreślenia znaku krzyża i wspólnej modlitwy: Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas z pożytkiem  doczesnym i wiecznym, przez Jezusa Chrystusa Pana naszego, amen.

         Jako wprowadzenie do tematu lekcji rozmawiamy o wydarzeniu Zmartwychwstania Pana Jezusa, w celu przypomnienia sobie tych wydarzeń proszę, aby uczniowie wysłuchali opowiadania na podstawie  fragmentu Ewangelii: Św. Łk.24,1-6 (zmartwychwstanie).

         W pierwszy dzień tygodnia poszły (kobiety) skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu został odsunięty. A skoro weszły nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przy nich dwóch mężczyzn (aniołów) w lśniących szatach. One pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał.

           Warto wyjaśnić, że na pamiątkę tego wydarzenia (Zmartwychwstania Pana Jezusa) co roku w poranek wielkanocny rozbrzmiewa radosne Alleluja tzn. chwalcie Pana. W Kościołach dzwonią dzwony, a wierni śpiewają: „wesoły nam dzień dziś nastał”. Uroczyste nabożeństwo wielkanocne oznacza radość ludzi z wydarzenia, jakim było powstanie z grobu Pana Jezusa. 

          Wspominamy Święta Wielkanocne i przypominamy sobie jak świętowaliśmy Zmartwychwstanie Pana Jezusa w naszych rodzinach w tym roku, oglądamy kartki wielkanocne oraz ilustracje związane ze zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Warto zwrócić uwagę na napisy które często występują na kartkach świątecznych takie jak np. – „Wesołego Alleluja”, „Wesołych Świąt Wielkanocnych” itp.

           Słowo „Alleluja” znaczy: Chwalcie Boga, cieszymy się, że Pan Jezus powstał z grobu i chwalimy Go (Boga) ze względu na zbawienie, które dokonał na krzyżu.

          Wierzymy, że Pan Jezus poprzez swoje powstanie z martwych pokonał śmierć, pokonał grzech,   i pokazał, że jest Bogiem, bo tylko Bóg może zmartwychwstać. 

           Radujemy się i cieszymy, bo Wielkanoc jest zapowiedzią także naszego zmartwychwstania, wierzymy, że po śmierci zmartwychwstaniemy do nowego życia z Panem Jezusem w niebie.  

C:\Users\Admin\Pictures\dzisiaj wykonane obrazy 2020-04-07\Phone\DCIM\Camera\20200407_103346.jpg

C:\Users\Admin\Pictures\dzisiaj wykonane obrazy 2020-04-07\Phone\DCIM\Camera\20200407_102421.jpg
C:\Users\Admin\Pictures\2020-04-20\Phone\DCIM\Camera\20200420_130636.jpg

Zadanie nr.1 

           Proszę, aby uczniowie wycieli poszczególne elementy i ułożyli w jedną całość (kompozycję), a następnie przykleili na kartkę tak, aby powstał obraz przedstawiony powyżej (Jezus Zmartwychwstały). 

           Obchodzimy w tym tygodniu w Kościele – „Tydzień Miłosierdzia Bożego”, a wczorajsza niedziela jest nazywana: Białą niedzielą i Świętem Miłosierdzia Bożego (które obchodzone jest na całym świecie), dlatego  też chrześcijanie czczą obraz Jezusa Miłosiernego (ilustracja poniżej) i powtarzają słowa: Jezu ufam Tobie. Na obrazie widzimy jak z Najświętszego Serca Pana Jezusa wychodzą dwa promienie: biały czerwony – są to zdroje (łaski) miłosierdzia Bożego, a naczyniem przez  które Bóg nam je udziela jest nasza ufność w Boże Miłosierdzie, w to że Bóg nas kocha i chce nam udzielać wiele łask, jeśli o nie poprosimy. 

Zadanie nr.2

          Proszę, aby uczniowie poszukali w Internecie informacji (jeśli posiadają w domu dostęp do Internetu) o świętej Faustynie i napisali o niej kilka istotnych zdań o tym jak objawił się jej Pan Jezus.

C:\Users\Admin\Pictures\2020-04-20\Phone\DCIM\Camera\20200420_130900.jpg

Na zakończenie lekcji proszę, aby uczniowie z radością zaufali  Panu Jezusowi, że żyje, jest z nami, i uczestnicząc w modlitwie: „Ojcze nasz” prosili o potrzebne dla nas łaski miłosierdzia Bożego, o dar zdrowia i radość w sercu.  

Udostępnij:

Kategorie

kwiecień 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930