Religia – Branżowa 16.04.2020 r. – Wierzymy, że Pan Jezus umarł i zmartwychwstał

KL . Branżowa   16.04.2020 r.

Temat: Wierzymy, że Pan Jezus umarł  i zmartwychwstał. Wspominamy Święta Wielkanocne.

          Rozpoczynamy lekcję od nakreślenia znaku krzyża i wspólnej modlitwy: Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze, dodaj nam ochoty i zdolności, aby ta nauka była dla nas z pożytkiem  doczesnym i wiecznym, przez Jezusa Chrystusa Pana naszego, amen.

         Jako wprowadzenie do tematu lekcji rozmawiamy o wydarzeniach Wielkiego Tygodnia: co się wydarzyło w „Wielki Piątek” aż do „Zmartwychwstania Pana Jezusa”, w celu przypomnienia sobie tych wydarzeń proszę, aby uczniowie przeczytali następujące fragmenty ewangelii:  Św. Łk.23,44-46 (śmierć Pana Jezusa), Św. Mt. 27,57-60 (złożenie do grobu), Św. Łk.24,1-9 (zmartwychwstanie), Św. Łk.24,36-43 (Jezus ukazuje się apostołom). 

Zadanie nr.1

         Na podstawie podanych powyżej fragmentów ewangelii i własnej wiedzy proszę, aby uczniowie odpowiedzieli na pytania:                                                                                                                                       

Co wydarzyło się w Wielki Piątek?  Czy Pan Jezus cierpiał? Co powiedział Pan Jezus zanim umarł na krzyżu, jakie wypowiedział ostatnie słowa?  Kto złożył do grobu Pana Jezusa? Co powiedzieli aniołowie do niewiast, które przyszły do grobu Pana Jezusa wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia? Czego dokonał Pan Jezus poprzez swoje zmartwychwstanie?

          Wspominamy Święta Wielkanocne, przypominamy sobie jak świętowaliśmy Zmartwychwstanie Pana Jezusa w naszych rodzinach w tym roku, oglądamy kartki wielkanocne oraz ilustracje związane ze zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Warto zwrócić uwagę na napisy, które często występują na kartkach świątecznych takie jak np. – „Wesołego Alleluja”, „Wesołych Świąt Wielkanocnych” itp.

           Słowo „Alleluja” znaczy: Chwalcie Boga, cieszymy się, że Pan Jezus powstał z grobu i chwalimy Go (Boga) ze względu na rzeczy, które nam uczynił, na zbawienie, które dokonał na krzyżu.

           Warto wyjaśnić, że na pamiątkę tego wydarzenia (Zmartwychwstania Pana Jezusa) co roku w poranek wielkanocny rozbrzmiewa radosne Alleluja tzn. Chwalcie Pana. W kościołach dzwonią dzwony, a wierni śpiewają: „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Uroczyste nabożeństwo wielkanocne oznacza radość ludzi  z wydarzenia, jakim było powstanie z martwych (z grobu) umarłego Pana Jezusa. O zmartwychwstaniu Pana Jezusa świadczy pusty grób pierwszego dnia tygodnia, naoczni świadkowie i ukazywanie się żywego Pana Jezusa uczniom i apostołom. Wierzymy, że Pan Jezus poprzez swoje powstanie z martwych pokonał śmierć, pokonał grzech, zwyciężył szatana i pokazał, że jest Bogiem, bo tylko Bóg może zmartwychwstać. 

           Radujemy się i cieszymy, bo Wielkanoc jest zapowiedzią także naszego zmartwychwstania, wierzymy, że po śmierci zmartwychwstaniemy do nowego życia z Panem Jezusem w niebie.  

C:\Users\Admin\Pictures\dzisiaj wykonane obrazy 2020-04-07\Phone\DCIM\Camera\20200407_103346.jpg

Na zakończenie lekcji proszę, aby uczniowie wysłuchali lub zaśpiewali pieśń: „Zwycięzca śmierci” lub „Wesoły nam dzień dziś nastał”.

Udostępnij:

Kategorie

kwiecień 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930