WITAJCIE
Dzisiaj chcę Wam zaprezentować popularną formę ogrodów – ogrody wertykalne.
Ogród wertykalny – zwany też zieloną ścianą lub ogrodem pionowym – to prawdziwe, naturalne dzieło sztuki. Zależnie od zastosowanej roślinności może on zostać umiejscowiony zarówno we wnętrzu budynku, jak i na jego elewacji.
Zielona ściana to rozwiązanie, które pasuje do każdego stylu architektonicznego i budynku. Może zostać wykonana zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i wolnostojącym domu jednorodzinnym. Chcąc posiadać ogród wertykalny, możemy zlecić jego wykonanie specjalistycznej firmie. Jeśli mamy dobrą rękę do kwiatów oraz trochę czasu i zapału, nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wykonać taką kompozycję. To rozwiązanie znacznie tańsze, a satysfakcja z jego wykonania będzie ogromna.
Skąd wzięły się ogrody wertykalne?
Pomysłodawcą pionowych ogrodów jest francuski botanik, Patrick Blanc. Wiele lat temu w trakcie podróży po lasach tropikalnych zafascynowały go rośliny gęsto porastające skalne ściany, które nie wymagały dostępu do żyznego podłoża. Obserwując niesamowitą naturę naukowiec zapragnął przenieść ją do miast sprawiając, że zmienią się one z betonowej w zieloną, żyjącą dżunglę. Aby móc zrealizować swoją koncepcję, zaprojektował on specjalną konstrukcję z płyt PCV oraz filcu, imitującego glebę, wyposażoną w dedykowany system nawadniający. Dopasował do niej rośliny, które porastają tak przygotowane podłoże, tworząc organiczne ściany.
Zalety posiadania zielonej ściany
Wertykalny ogród stworzony z żywych roślin to element wystroju, który łączy w sobie różne zalety:
- Działa on jak organiczny filtr, wyłapujący kurz i toksyny, a jednocześnie generujący tlen. Jest to szczególnie ważne w budynkach zamieszkałych przez alergików. Rośliny są naturalnym regulatorem wilgotności powietrza, zapewniając optymalny mikroklimat we wnętrzach.
- Pionowy ogród na elewacji stanowi dodatkową izolację, w zimie ograniczając ucieczkę ciepła, a w lecie zapobiegając nagrzewaniu się ścian.
- Pozwala zasłonić stare, zniszczone elewacje budynków, tłumi uliczny hałas, a zarazem skutecznie rozwiązuje problem braku zieleni w miastach.
- W obiektach firmowych może on stanowić oryginalne przepierzenie lub ruchomą ściankę, umożliwiającą szybkie wytyczenie nowego miejsca pracy.
- Wertykalny ogród sprawdzi się także w niewielkich mieszkaniach, pozwalając zebrać w jednym miejscu całą posiadaną roślinność. Dzięki swoim wyjątkowym walorom estetycznym, jest nietuzinkową dekoracją każdego wnętrza, sprzyjając głębokiemu relaksowi zarówno w domu, jak i firmie.
Jak samodzielnie stworzyć ogród wertykalny?
Własnoręczne stworzenie pionowego ogrodu to gratka dla miłośników przyrody oraz niezwykle modnego w ostatnim czasie nurtu DIY, czyli do it yourself. Wystarczy obejrzeć dostępne w Internecie rozwiązania i porady, aby w krótkim czasie przygotować koncepcję własnej zielonej ściany, wykonanej z łatwo dostępnych materiałów. Można skorzystać z gotowych systemów ogrodów wertykalnych lub dać drugie życie posiadanym w domu przedmiotom, takim jak plastikowe butelki, skrzynki czy drewniane palety.
I jak podobają Wam się ogrody wertykalne?
Pozdrawiam Was. Alicja Borowiecka.
Comments are closed