Dzień dobry,
Na dzisiejszej lekcji etyki chciałabym porozmawiać o byciu Polakiem oraz roli Świąt Majowych.
Co to znaczy być Polakiem? Dla każdego z nas może to oznaczać coś innego.
Ponad 10 lat temu pojawił się w Gazecie Wrocławskiej artykuł, w którym zapytano 20 osób żyjących na Dolnym Śląsku: „Co to znaczy być Polakiem?”. Oto 4 przykładowe odpowiedzi:
Profesor Tadeusz Więckowski
Dla nauczyciela akademickiego z wyboru to odpowiedzialność i obowiązek stworzenia warunków do kształcenia młodzieży. Ważne jest to, żeby Polska miała swoje miejsce w Europie i odgrywała w niej istotną rolę. Kapitałem naszego kraju jest młodzież, a ja jestem dumny ze swoich studentów, z ich osiągnięć i z tego, że nie zapominają o historii i korzeniach.
Kapitan Paweł Wasilewski
To dla mnie wspólny język, kultura i tradycja, a także duma z oręża polskiego. To okazywanie szacunku i troski o naszych przodków, którzy walczyli za nas i dzięki temu żyjemy dziś w wolnym kraju. Być Polakiem to również patriotyzm na co dzień – dbałość o język i kulturę, ale także życzliwość wobec drugiego Polaka i szacunek dla prawa.
Natalia Grosiak, wokalistka
Bycie Polką jest dla mnie bardzo naturalnym stanem. Urodziłam się w Polsce, od rodziców Polaków nauczyłam się języka polskiego. Dziś jako Polka muszę walczyć z polską rzeczywistością. Jeśli chodzi o komfort życia obywateli, Polska jest na jednym z dalszych miejsc, a Polakom żyje się trudniej. Ale jednocześnie żyjemy w kraju, który się rozwija i jesteśmy wolni.
Licealistka Paulina Lewandowska
To znaczy być obywatelem tego kraju – znać hymn, tradycję, historię. Trzeba przy tym szanować inne narody, co się wiąże z tolerancją. Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Wszyscy powinniśmy być z tego dumni. Nie powinniśmy się wstydzić naszej historii. Niczym nie różnimy się od innych narodowości. Nie wierzmy w stereotypy, które o nas krążą po świecie.
A co to dla Ciebie oznacza „być Polakiem”? Jestem ciekawa Twojej odpowiedzi. Napisz ją tu proszę:
Dla mnie bycie Polakiem oznacza ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
A teraz wyobraź proszę sobie pewną sytuację:
Przyjeżdża do Ciebie kolega z Hiszpanii. Chciałby dowiedzieć się od Ciebie, jakie są najważniejsze symbole narodowe w Polsce i co kojarzy się z naszym krajem. Proszę pomóż swojemu koledze i wykonaj plakat z symbolami Polski tak, aby było to dla niego pamiątką z wizyty .
Powodzenia.
Dziękuję bardzo
Opracowała: Aneta Trojanowska
Comments are closed