Witam!
Jak zdążyliście zauważyć naszym dzisiejszym tematem są szkodniki roślin ozdobnych.
Nie ma nic gorszego dla naszych oczu, niż widok marniejącej rośliny. Mimo naszych starań, codziennej, troskliwej pielęgnacji są w opłakanym stanie. Jest to sygnał dla nas, że dzieje się z nimi coś niedobrego i albo są chore albo zaatakowały je szkodniki. Każda roślina może zostać zaatakowana, a szczególnie gdy trafią na dobre warunki. Zaczynają pojawiać się już wczesną wiosną, ale są też takie, które żerują przy temperaturze 0 stopni.
Nim posadzimy rośliny zapoznajmy się z ich wymogami, aby miały dobre warunki rozwoju. Jeśli posadzimy rośliny w nieodpowiednie podłoże, będziemy nadmiernie lub niedostatecznie podlewać, ustawimy je na nieodpowiednim stanowisku uprawy – niektóre rośliny lubią miejsca słoneczne, inne cień lub półcień, a także zastosowanie nieodpowiedniego nawozu, mogą doprowadzić do utraty odporności, a przez to mogą zostać zaatakowane przez szkodniki.
Rośliny, które mamy w ogrodzie, ale także w domu, musimy regularnie przeglądać. Prostsza jest walka ze szkodnikiem, gdy się tylko pojawi, niż jak opanuje już całą roślinę. Jeśli już mamy taki problem – wykorzystajmy do walki z nim metody i preparaty naturalne, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska, np. łatwy do przygotowania roztwór z czosnku, cebuli albo pokrzywy.
To, że coś się dzieje z naszymi podopiecznymi poznamy po tym, że np. liście są nadgryzione albo mają dziury, skręcają się, a nawet niektóre szkodniki potrafią całkowicie ogołocić roślinę z liści. Rośliny wtedy marnieją i zamierają.
Poniżej przedstawiam Wam, kilka rodzajów szkodników atakujących nasze rośliny:
Proszę zapoznajcie się z powyższym materiałem oraz życzę Wam miłego dnia.
Dziękuję i pozdrawiam,
Karina Mikulla
Comments are closed