Dzień dobry,
Na dzisiejszych zajęciach zapraszam Cię do poznania biografii życia Leopolda Staffa i Mirona Białoszewskiego.
Pierwszy z nich to Leopold Staff.
Młody Leopold Staff
Dojrzały Leopold Staff
Leopold Henryk Staff – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, kojarzony głównie jako przedstawiciel współczesnego klasycyzmu; prekursor poezji codzienności. Zaliczany do czołowych poetów epoki Młodej Polski. Już za życia nazywany „pomnikiem polskiej poezji”, postrzegany jako wzór klasyka i artysty-mędrca. W roku 1950 nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Drugi z poetów to Miron Białoszewski.
Poeta, prozaik, dramatopisarz, urodzony 30 lipca 1922 w Warszawie, zmarł 17 czerwca 1983 tamże.
W latach 1951-1955 utrzymywał się ze współpracy z pismami dla dzieci i młodzieży („Światem Młodych” i „Świerszczykiem-Iskierką”), dla których pisał, częściowo wspólnie z Wandą Chotomską, wiersze i piosenki. Choć pierwsze utwory opublikował już w 1947 (wiersz „Chrystus powstania” w tygodniku „Warszawa” i opowiadanie „Ostatnia lekcja. Wspomnienie okupacyjne” w „Walce Młodych”), za datę właściwego debiutu uznaje się rok 1955. Wtedy bowiem poezja Białoszewskiego została zaprezentowana w „Życiu Literackim” . W tym samym roku Białoszewski drukuje na łamach „Twórczości” „Karuzelę z madonnami”, a w 1956 wychodzi jego tomik poetycki „Obroty rzeczy”.
Mimo wysiłków krytyki Białoszewski pozostał przez całe życie „poetą osobnym”. Jego twórczość z trudem daje się poddawać klasyfikacjom, niełatwo znaleźć twórców mu pokrewnych. Generacyjnie związany z pokoleniem wojennym (Baczyński, Gajcy, Różewicz, Szymborska, Herbert) znacznie odbiegał od nich poetyką swojej twórczości. Z wyboru był outsiderem, nie uczestniczył w życiu politycznym, unikał wiązania się z organizacjami i grupami poetyckimi.
Comments are closed