Czym jest orkiestra symfoniczna?
Muzyka od zawsze była źródłem piękna i wywoływała emocje. Orfeusz potrafił grać w taki sposób, że dźwięk jego liry pobudzał do życia przyrodę, reagowały na nią zwierzęta, a ludzie ulegali jej czarującemu brzemieniu. Od zarania dziejów człowiek zachwycał się grą na instrumentach, muzyka wprowadzała w zadziwienie zarówno słuchaczy, jak i samych wykonawców. Służyła kultowi, zabawom. Jednym z najstarszych przejawów wspólnego muzykowania jest muzyka ludowa, która towarzyszyła obrzędom, tańcowi, pełniła istotną role w kształtowaniu kultur wiejskiej. Wykonywały ją kapele, czyli ludowe zespoły muzyczne. Zanim rozwinęła się orkiestra, utwory muzyczne były wykonywane przez mniejsze zespoły. Z biegiem czasu liczebność ich członków rosła, zespoły rozwijały się także pod względem instrumentów i profesjonalizmu wykonania. Orkiestry istniały już w średniowieczu i renesansie, jednak orkiestra symfoniczna, czyli przeznaczona do wykonywania wielkich dzieł muzycznych (np. symfonii, koncertów, baletów i oper) powstała w połowie XVII (19) wieku, gdy wykształciła się symfonia – kilkuczęściowy utwór grany przez orkiestrę, któremu orkiestra symfoniczna zawdzięcza swoją nazwę.
Symfonia - utwór muzyczny przeznaczony na orkiestrę.
Polecenie 1
Zapoznaj się z definicją symfonii i wysłuchaj fragmentu dzieła Beethovena. Podziel się wrażeniami na temat kompozycji i orkiestry. Spróbuj rozpoznać instrumenty.
Ludwig van Beethoven V Symfonia, cz. 1 Allegro.
Skład orkiestry symfonicznej
Każda orkiestra symfoniczna składa się z kilku sekcji instrumentów, w jej składzie znajdują się instrumenty dęte, smyczkowe, perkusyjne. Każda z tych sekcji dzieli się na mniejsze grupy. Orkiestrę na scenę wprowadza koncertmistrz. To określenie informuje już o tym, że jest ważną osobą – mistrzem ceremonii, zaraz po dyrygencie. Najczęściej jest nim muzyk grający w pierwszych skrzypcach. Gdy wszyscy muzycy zajmą swoje pozycje w orkiestrze i siądą za pulpitami, koncertmistrz wstaje i decyduje o rozpoczęciu strojenia instrumentów. Zazwyczaj dźwięk wskazuje obój lub fortepian, podając go orkiestrze. Podczas koncertu dba o utrzymywanie ciągłego kontaktu z dyrygentem.
Polecenie 2
Zapoznaj się z układem instrumentów w orkiestrze. Wysłuchaj nagrania fragmentu IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Wypisz instrumenty, które słyszysz.
Ludwig van Beethoven IX Symfonia, cz 1 Allegro ma non troppo.
Jedną ze słynnych orkiestry symfonicznych jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), która koncertuje w filharmoniach na całym świecie, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Chinach, Australii.
Inną słynną orkiestrą jest London Symphony Orchestra, która jest jedną z najważniejszych orkiestr angielskich i europejskich.
Berliner Philharmoniker jest niemiecką orkiestrą symfoniczną, która działa od 1882 roku. Od początku istnienia gra z najwybitniejszymi dyrygentami świata. Współpracuje z firmą Deutsche Grammophon, z którą nagrała wiele koncertów, oper.
Opracowała, Svitlana Pavlenko
Comments are closed