30.11.20 – 2B, 2D, 2E, 2G 01.12.20 – 2F – WF – Piłka nożna. Ćwiczenia zapobiegające kontuzjom

Witam Cię bardzo serdecznie na kolejnych naszych zajęciach z wychowania fizycznego! Dzisiaj kontynuujemy zajęcia z piłki nożnej. Ćwiczenia zapobiegające kontuzjom.

Zapoznaj się z materiałem!

Kontuzje, oraz związana z nimi niedostępność zawodników, wywołują poważne konsekwencje dla samych zawodników, trenerów oraz całego klubu. Rozwój młodych zawodników jak też kariery profesjonalnych piłkarzy w niektórych przypadkach mogą zostać poważnie utrudnione. W obu przypadkach wymagany może być okres długiej rehabilitacji zanim zawodnicy będą gotowi do ponownej gry na najwyższym poziomie. Kontuzje oznaczają, że trenerzy nie mogą wystawić do gry swojego najsilniejszego składu co skutkuje słabszym występem w dniu meczowym i gorszymi wynikami. Słabe wyniki drużyny z kolei mogą mieć poważne konsekwencje ekonomiczne dla całego klubu.

Jak więc widać kontuzje w piłce nożnej mogą nieść za sobą o wiele większe konsekwencje niż niedyspozycyjność zawodników. Kontuzjom w piłce nożnej należy oczywiście próbować zapobiegać (nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie ich wyeliminować). W celu ograniczenia liczby urazów każdy klub powinien mieć opracowany program zapobiegania kontuzjom. Dzięki odpowiedniemu monitorowaniu obciążeń treningowych oraz dostosowaniu danych ćwiczeń do potrzeb zawodnika jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ograniczyć liczbę urazów.

Poniżej przedstawiam dwa ćwiczenia:

ĆWICZENIA 1. Touch & Raise (dotknij i unieś) – poprawa balansu zawodnika na jednej nodze.

Źródło: https://trening-pilkarski.pl/wp-content/uploads/2015/09/touch-and-raise.png

Pozycja startowa: zaczynamy ćwiczenie stojąc na jednej nodze, cała stopa na ziemi. Druga noga wisi w powietrzu, noga powinna być zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni, obie ręce uniesione są nad głową.

Wykonanie: zadaniem zawodnika jest dotknięcie ziemi rękoma. Jednocześnie zgięta noga unosi się do tyłu, staramy się nie prostować nogi i zachować odpowiedni kąt.

Pozycja końcowa: palce obu rąk delikatnie dotykają ziemi (nie podpieramy się), noga na której stoimy lekko ugięta, druga noga wysoko w górze cały czas zgięta w kolanie.

Powtórzenia: wykonujemy po 10 powtórzeń na każdą nogę.

ĆWICZENIA 2. Prone Elbow Touch (Dotykanie Łokcia) – poprawa core stability zawodnika.

Źródło: https://trening-pilkarski.pl/wp-content/uploads/2015/09/touch-and-raise.png

Pozycja startowa: podpieramy się obiema rękoma i palcami stóp. Podobna pozycja jak do pompki, ale łokcie są cały czas wyprostowane.

Wykonanie: pozostając w pozycji podpartej staramy się dotknąć kolanem do łokcia. Lewe kolano dotyka lewego łokcia i na odwrót prawe kolano dotyka prawego łokcia.

Pozycja końcowa: zawodnik podparty obiema rękoma i na jednej nodze, druga noga zgięta i wysunięta do przodu dotyka łokcia.

Powtórzenia: wykonujemy po 10 powtórzeń na każdą nogę.

Ważne: starajmy się utrzymywać plecy, pośladki i nogi w jednej linii, zginana noga nie może dotykać ziemi. Ćwiczenie wykonujemy dynamicznie.

A teraz Twoja kolej. Przebierz się w strój sportowy. Wykonaj rozgrzewkę i zapraszam Cię do ćwiczeń.

Powodzenia!

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed