27.11.20 – 2B – TUS: Magiczne słowo – przepraszam

Witam Cię na zajęciach rewalidacyjnych – Trening Umiejętności Społecznych – dzisiaj powiemy sobie o magicznym słowie – przepraszam.

Rycina 1. Trzy magiczne słowa

Drugi Tydzień Marca - Czarodziejskie słowa znam: Proszę, Dziękuję,  Przepraszam!!! - 06-03-2016 (89554)
Źródło: http://sloneczka.przedszkolowo.pl/publikacja/89554/drugi-tydzien-marca-czarodziejskie-slowa-znam-prosze-dziekuje-przepraszam

Każdemu z Nas czasem przydarzy się popełnić jakiś błąd, powiedzieć coś nie tak, zachować się niestosownie do sytuacji, obrazić kogoś. Co w takiej sytuacji robisz, jak powinieneś się zachować? Właśnie! Pomyśl! Czy znasz takie magiczne słowo: przepraszam? Na pewno tak!

„Przepraszam” – to magiczne słowa, które słyszysz i usłyszysz jeszcze nie raz! Dobrze znane i oczywiste! Często nie potrafi nam przejść przez gardło, bo wstyd, bo nie są już modne, bo brak czasu. Wymówek można podawać bez liku. Oczywiste rzeczy są często tymi najtrudniejszymi. Co dają nam te proste, a jednak trudne słowo? Czy w dzisiejszych czasach jest tylko pustym frazesem, a może ma jeszcze znaczenie w naszym życiu?

Rycina 2. Kwiaty na przeprosiny

Kwiaty na przeprosiny. Jakie wybrać?
Źródło: https://www.lifeandmore.pl/kwiaty-na-przeprosiny-jakie-wybrac/

Oczywiste rzeczy są często najtrudniejsze

W pędzącym świecie nowinek technologicznych, ery portali społecznościowych i skrótów myślowych zapominasz o zasadach dobrego wychowania, często z braku chęci, bądź braku czasu. Najtrudniej wydusić z siebie słowo przepraszam, bo ciężko przychodzi nam przyznać się do błędu nie tylko przed innymi, ale przede wszystkim przed sobą samym.

Liczy się jakość, a nie ilość

Nie każde słowo „przepraszam”, stanowi przeprosiny, jak i nie każde „dziękuję”, wyraża naszą wdzięczność. Ważny jest sposób, w jaki je wymawiasz, Twoje gesty, mimika i postawa. Nie chodzi o to, byś używał tego słowa bez przerwy i bez głębszego zastanowienia, bo straci swoją moc. Zarówno podziękowania, jak i przeprosiny, nie są łatwą sprawą. Nie zawsze wiesz jak się do nich zabrać, żeby nie wyszło śmiesznie, przesadnie i niezręcznie zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony.

Jak to robić?

Najlepiej rób to zawsze osobiście i szczerze. Nie ma nic gorszego, jak nieszczere przeprosiny czy wymuszona wdzięczność. Magiczne słowo ma największą moc, gdy wypływa z głębi serca. Mechanicznie wypowiedziane regułki nie sprawią, że przyjaciel wybaczy ci Twój błąd. Pamiętaj, że sposób, w jaki to robisz ma ogromne znaczenie. Zadbaj, zatem o odpowiedni moment. Staraj się nie zwlekać z tym, odwlekanie nie rozwiąże problemu i nie załatwi sprawy. Twoje zachowanie odgrywa bardzo ważną rolę, mimika i gesty pokazują, czy jesteś szczery czy tylko udajesz.

Warto czy nie?

Oczywiście, że warto! Owszem, przepraszając przyznajesz się do błędu. Jednak pamiętaj, że nie okazujesz przez to słabości. Wręcz przeciwnie, pokazujesz tym siłę swojego charakteru i zyskujesz znacznie więcej w oczach innych, aniżeli udając osobę nieomylną. Poza tym tylko odważne osoby potrafią przyznać się głośno do błędu. Magiczne słowo sprawia, że zjednasz sobie ludzi, wzmocnisz swoją wewnętrzną siłę, a Twoje relacje z innymi staną się lepsze. Czy nadal uważasz, że nie warto sobie nimi zawracać głowy?

Na koniec uśmiech

Na koniec coś bardzo oczywistego. Do słowa , „przepraszam” dołącz uśmiech, a na własnej skórze przekonasz się, jakie niesamowite efekty daje to połączenie. Szczery i niewymuszony uśmiech potrafi przełamać wszelkie bariery i otworzy przed Tobą niejedne drzwi. Pomaga  rozwikłać wiele sytuacji pozornie nie do rozwiązania. Sprawia, że nasze przewinienia i błędy będą szybciej przebaczone. Pamiętaj więc, że warto używać tego słowa, bez względu na sytuację, czas i miejsce, a przede wszystkim bez względu na to, czy dana osoba na nie zasłużyła czy nie.

Rycina 3. Przepraszam

Przeprosiny - Pozytywniej.pl
Źródło: https://www.pozytywniej.pl/16648/przeprosiny.html

A teraz na koniec, zapraszam Cię do refleksji, czy potrafisz przepraszać?

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed