14.05.21 – 2A – WF – Piłka siatkowa. Rozgrzewka siatkarska bez piłki

Dzień dobry! Witam Cię serdecznie na lekcji wychowania fizycznego. Dziś kontynuujemy zajęcia z piłki siatkowej. Powiemy sobie o rozgrzewce siatkarskiej.

Każde zajęcia, mecz lub trening przygotowujący do siatkówki powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką. Jej przebieg pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji w trakcie gry, a także przygotowanie organizmu do wyjątkowo intensywnych zmagań wytrzymałościowych oraz motorycznych. Rozgrzewka siatkarzy obejmuje ćwiczenia bez piłki oraz ćwiczenia z piłkami do siatkówki.

Rozgrzewka siatkarska

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, rozgrzewka siatkarska opiera się na przygotowaniu zawodników do jak najlepszego wykorzystania atutów w trakcie rozgrywki. Rozgrzewka musi być kompletna i przeprowadzona prawidłowo, ponieważ w dużym stopniu od niej zależy późniejsza dyspozycja zawodników w ataku oraz ogólny poziom elastyczności ich stawów oraz mięśni podczas przyjmowania piłki.

W trakcie rozgrzewki pobudzone zostać powinny wszystkie partie ciała graczy. Na odpowiednim przygotowaniu zyskują zarówno zawodowi siatkarze grający w klubach sportowych, jak i amatorzy. Lepsze wyniki to jednak nie wszystko, ponieważ rozgrzanie mięśni zmniejsza ryzyko kontuzji stawu, barku czy kostki, a także przeciwdziała ewentualnym skurczom podczas gry.

Ćwiczenia biegowe

Niezwykle intensywne tempo meczu wymaga od siatkarza odpowiedniego przygotowania mięśni oraz stawów. Początkowy etap rozgrzewki może obejmować np. spokojne przebieżki po hali i okrążenia parkietu, w trakcie których zawodnicy wykonują:

  • delikatny trucht
  • skipy
  • wymachy ramion
  • kręcenie nadgarstkami

W następnej kolejności warto nieco urozmaicić bieg i ćwiczenia, np. wykonując dodatkowe wymachy kolan połączone z podskokami i kierowaniem rąk w górę. Wszystkie układy w rozgrzewce powinny obejmować przynajmniej dwukrotność długości hali. Ćwiczenia biegowe zakończyć można kilkuminutowym wyścigiem do określonych linii parkietu wraz z powrotem do miejsca startu.

Ćwiczenia rozciągające

Po wykonaniu przebieżek i ćwiczeń biegowych, należy wykonać ćwiczenia rozciągające, czyli stretching. Podlegają mu niemal wszystkie partie mięśni wykorzystywane przez zawodnika. Standardowy zestaw ćwiczeń rozciągających obejmuje m.in.:

  • skłony
  • wymachy nóg w pozycji leżącej
  • zwisy na szczebelkach
  • kręcenie biodrami

Zarówno na etapie stretchingu jak i całej rozgrzewki, zawodnicy szczególny nacisk powinni kłaść na obszary ciała najintensywniej wykorzystywane podczas gry w siatkówkę. Należą do nich okolice barków, ścięgna w części kości ramiennej czy niższe partie ciała, takie jak uda i kostki. Najwięcej ćwiczeń rozciągających wykonuje się jednak po meczu, a przed szybką rozgrywką najlepiej wykonać serię dynamicznych wymachów oraz wyskoków.

Zobacz przykładową rozgrzewkę bez piłek!

Film nr 1. Rozgrzewka siatkarska bez piłek część I

Źródło: youtube.com

Film nr 2. Rozgrzewka siatkarska bez piłek część II

Źródło: youtube.com

A teraz przebierz się w strój sportowy. Koniecznie zobacz powyższe filmiki. Wykonaj 1o ćwiczeń pokazanych powyżej!

Przyjemnych ćwiczeń!

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed