Witam Cię na kolejnych zajęciach rewalidacyjnych – gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna. W ramach naszego dzisiejszego spotkania będziemy wykonywać ćwiczenia korygujące plecy okrągłe. Na początek zapoznaj się z poniższym materiałem!
Wady postawy to zbiorcze określenie dla nieprawidłowości i odchyleń, które są niezgodne z ogólnie przyjętymi cechami prawidłowej postawy ciała. W większości przypadków stanowią one następstwo rozmaitych zmian patologicznych w obrębie układu ruchu, które mogą mieć podłoże jednakowo strukturalne lub czynnościowe. Wśród nich wyróżniamy m.in. plecy okrągłe, które w dzisiejszych czasach są obserwowane u dużej części populacji.
Plecy okrągłe czy też hiperkifoza piersiowa jest jedną z najpopularniejszych wad pleców, która może występować praktycznie u każdego. Istotą tej anomalii jest nadmierne wygięcie piersiowego odcinka kręgosłupa w kierunku tylnym. Zniekształcenie i zniesienie prawidłowego ustawienia naszej postawy prowadzi do szeregu zaburzeń anatomiczno-strukturalnych, które z czasem zostają utrwalone i mogą ulegać dalszemu pogłębieniu. Brak odpowiednio szybkiej diagnozy i późne wprowadzenie leczenia znacząco wydłuża czas późniejszej reedukacji posturalnej.
Wady pleców o charakterze hiperkifozy podobnie jak inne wady postawy mogą mieć dwojakie podłoże rozwoju. Część z nich ma charakter wrodzony i jest powiązana z deformacjami w zakresie zaburzenia prawidłowej budowy kości czy nieodpowiedniego napięcia mięśniowego. Inne z kolei są wadami nabytymi, które pojawiają się w trakcie naszego życia jako następstwo działania pewnych czynników zewnętrznych. W przypadku przyczyn rozwojowych wskazuje się choroby narządu ruchu, które mogą doprowadzić do zdeformowania kości, torebek stawowych czy struktur więzadłowych. Czynniki nawykowe są znacznie częstsze. W tym pojęciu należy doszukiwać się m.in. niewłaściwej organizacji miejsca pracy (zwłaszcza w przypadku długotrwałego przesiadywania przy komputerze), brak okularów lub zbyt słabe szkła przy wadzie wzroku, nieprawidłowe oświetlenie, zbyt mały poziom aktywności fizycznej, dysbalans mięśniowy, problemy z czuciem głębokim oraz wiele innych.
Jakie są objawy i następstwa okrągłych pleców?
Osoba borykająca się z problemem pleców okrągłych przyjmuje charakterystyczną postawę ciała, niejednokrotnie określaną mianem postawy kifotycznej. Obecność hiperkifozy piersiowej prowadzi do wyraźnego zaburzenia prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych, co odzwierciedla szereg nieprawidłowości podczas wizualnej oceny sylwetki. Do objawów pleców okrągłych należą:
- przesadnie wysunięte do przodu głowa i barki (tzw. nadmierna protrakcja),
- osłabione i nadmiernie rozciągnięte mięśnie prostownika grzbietu, ściągające łopatki oraz brzucha,
- „zamknięta” klatka piersiowa wraz z patologicznym przykurczeniem mięśni piersiowych i zębatych przedni,
- ograniczona ruchomość klatki piersiowej, czasami połączona z przykurczem mięśni międzyżebrowych.
Jak rozpoznać plecy okrągłe u dziecka?
Pierwsze symptomy pleców okrągłych są trudne do zaobserwowania. Jednak systematyczna obserwacja dziecka pozwoli Ci na wychwycenie niepokojących objawów. Typowe symptomy pleców okrągłych to:
- pogłębiona kifoza piersiowa (zaokrąglone plecy),
- skulona sylwetka, garbienie się,
- barki i głowa wysunięte do przodu,
- spłaszczona, zamknięta klatka piersiowa,
- odstające łopatki,
- wystający brzuch,
- obwisły biust,
- organicznie ruchomości kręgosłupa.
A teraz zobacz filmy przedstawiające podstawowe informacje oraz ćwiczenia!
Film nr 1. Plecy okrągłe – podstawowe informacje wraz z 3 ćwiczeniami
Film nr 1. Plecy okrągłe – co robić żeby przestać się garbić wraz z ćwiczeniami
Film nr 3. PLECY OKRĄGŁE – Ćwiczenia korekcyjne wad postawy
A teraz zadanie dla Ciebie! Wybierz pięć ćwiczeń z powyższych materiałów (takie, jakie chcesz) i wykonaj każde ćwiczenie 8 razy po 2 serie.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kowalczyk
Comments are closed