Witam dziś przygotowałam dla Was zajęcia podczas których upieczemy świąteczne pierniczki. Zapraszam rodziców do wspólnej pracy. 🙂
Składniki:
- 500g mąki gryczanej
- 150g masła
- 125g naturalnego zamiennika cukru ( np. ksylitol)
- 125g płynnego miodu
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika (domowej lub kupnej bezglutenowej)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki kakao
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 żółtka
- 1- 2 łyżki słodkiej, płynnej śmietany 30- 36%
Sposób przygotowania:
- Masło, cukier, miód, przyprawę korzenną, cynamon i kakao podgrzewać stopniowo, ciągle mieszając, aż wszystkie składniki się połączą. Pozostawić do ostygnięcia ( proszę rodziców o kontrolowanie sytuacji przy kuchence).
- Sodę oczyszczoną rozpuścić w 1 łyżce wody. Wmieszać do masy miodowej np. trzepaczką. Następnie wmieszać żółtka.
- Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia. Połączyć z masą miodową i zagnieść ciasto. Na końcu dodać 1- 2 łyżki śmietany tak, aby powstało jednolite ciasto.
- Nabierać po trochu ciasta i wałkować je najlepiej między dwoma kawałkami papieru do pieczenia, nie za cienko, na ok. 5- 7 mm. (Ciasto jak chwilę postoi to zrobi się bardziej plastyczne i można wałkować bez górnego papieru).
- Z ciasta wykrawać foremkami dowolne formy. (Gdyby ciasto przyklejało się do foremki, włożyć foremkę do mąki gryczanej). Ciasteczka przekładać, podważając je od spodu nożem, na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Piec w nagrzanym piekarniku ok. 10 minut, jedną blachę po drugiej, w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół) ( proszę rodziców o czujne oko podczas styczności dziecka z piekarnikiem). Pozostawić na chwilę na blasze, aby lekko przestygły (zaraz po upieczeniu są bardzo miękkie), a następnie przełożyć na kratkę i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Po ostygnięciu można polukrować.
- Przechowywać w szczelnej, metalowej puszce.
Życzę miłej i smacznej pracy.
Opracowała Ewelina Niemiec
Comments are closed