03.02.21 – 2C – WF – Stretching – ćwiczenia dla początkujących

Witam Cię serdecznie na lekcji wychowania fizycznego! Dzisiaj stretching – ćwiczenia dla początkujących. Zapraszam Cię do zapoznania z poniższymi materiałami.

Czym jest stretching? Przrczytaj!

Stretching oznaczający również rozciąganie, to zestaw ćwiczeń, który polega na rozciąganiu mięśni, w celu ich uelastycznienia i rozciągnięcia oraz poprawienia ukrwienia układu ruchowego. Tradycyjny stretching trwa zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut w jednej sesji.

Podstawowe ćwiczenia rozciągające dzieli się na:

– rotację stawów,
– rozciąganie statyczne,
– rozciąganie dynamiczne.

Rycina nr 1. Stretching dla początkujących

Codzienny stretching – ćwiczenia dla osób początkujących i zaawansowanych
Źródło: https://4f.com.pl/blog/post/codzienny-stretching-cwiczenia-dla-osob-poczatkujacych-i-zaawansowanych

Korzyści dla zdrowia ze stretchingu

Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających w sposób bezpieczny daje szereg korzyści zdrowotnych i zdecydowanie zachęcamy do tego rodzaju aktywności. Pozytywne efekty, jakie daje stretching, to między innymi:

  1. ochrona przed kontuzjami i  urazami. Regularne rozciąganie mięśni, ścięgien i więzadeł wzmacnia je, wpływa pozytywnie na stabilizację stawów, a jednocześnie zwiększa ich zakres ruchomości;
  2. prawidłowa postawa. Ćwiczenia rozciągające niwelując przykurcze mięśni, mają znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy i pozwalają długo cieszyć się zdrową, prostą sylwetką;
  3. zwiększenie siły fizycznej. Ćwiczenia rozciągające mięśni, ścięgien i więzadeł znacznie je wzmacniają, przyczyniając się tym samym do zwiększenia sprawności fizycznej i umożliwiając wykonywanie dynamicznych ruchów;
  4. redukcja stresu i zmęczenia. Stretching jest zdecydowanie polecany dla osób zmęczonych i zestresowanych. Praca i stres przyczyniają się do bolesnych przykurczy mięśni i rozciąganie jest wręcz konieczne. Poza tym ćwiczenia rozciągające ze względu na swój statyczny charakter pomagają się wyciszyć i zrelaksować.

Zobacz podstawowe ćwiczenia wchodzące w skład stretchingu. (rycina poniżej)

Rycina nr 2. I pierwszy zestaw ćwiczeń rozciągających. Stretching.

Stretching ćwiczenia rozciągające na odchudzanie
Źródło: https://www.fitplanner.pl/blog/stretching-cwiczenia-rozciagajace/

Zanim przystąpisz do każdego innego treningu powinnaś poprzedzić je ćwiczeniami rozciągającymi. Są one niezbędne do przygotowania mięśni przed intensywnym treningiem. Dzięki tym ćwiczeniom nie tylko wzmocnisz mięśnie, ale unikniesz też zakwasów i kontuzji.

Na każde ćwiczenie rozciągające przeznacz 30 sekund. Pamiętaj, aby ćwiczenia wykonywać tą samą ilość czasu na np. nogę prawą i lewą.
Załóż wygodny strój do ćwiczeń i przygotuj matę. Teraz możesz przystąpić do ćwiczeń rozciągających.

Przyjemnych ćwiczeń!

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Kategorie

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728