FOS 17.03.2021 rok klasa 1a 1c

Temat: Wiosenne gry i zabawy.

Wiosna już od jakiegoś czasu gości za oknami. Czasami co prawda mniej, bo wiadomi – kwiecień plecień, ale jednak jest. Pora więc na listę na której znajdziecie wiosenne zabawy na dworze dla przedszkolaka. Jest to część pierwsza listy. W niedługim czasie powinna się pojawić druga, w której będzie kilka pomysłów na zabawy w domu.

1. Wyprawa w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny

2. Wyprawa z lupą – zamiast lornetki możesz też wziąć lupę i oglądać z bliska kwiaty, trawę, robaki, pączki na drzewach, czy śmieci.

3. Plac zabaw – odwiedź plac zabaw, na którym czasami bawisz się. Może z rodzicami wybierzesz się gdzieś dalej, na nieznany plac zabaw – taka wyprawa też może być ciekawa.

4. Spacer po lesie – w lesie zawsze można znaleźć coś ciekawego. Wiosna nie jest wyjątkiem.

5. Biorąc pod uwagę ostatnie wiatry, warto może wyjść na dwór z latawcem.

6. Obserwowanie ptaków – może być to zwykły spacer z nastawieniem na ptaki. Posłuchaj jak śpiewają. Przypatrz się, jakie to ptaki są w okolicy.

7.  Wyjdź na spacer z aparatem. Z pomocą i pozwoleniem rodzica zrób zdjęcia. Skup się tylko na kwiatach. Każdy kwiatek, który spotkasz utrwal na aparacie. Potem możesz wydrukować zdjęcia.

8. Wiosna bez gry w piłkę, to nie wiosna. Możesz kopać, rzucać, odbijać, zbijać.

9. Chodzenie na bosaka – co prawda wiosna jaka jest każdy widzi, ale w cieplejszy dzień chyba nic nie szkodzi, żeby chociaż na kilka minut zdjęć buty i skarpetki. Sprawdzić jak się chodzi po trawie, piachu, a nawet chodniku.

10. Praca w ogródku – jeśli mama ma ogródek, pomóż jej wysiać nasiona. A może mama zrobi ci jakąś  grządkę, gdzie posiejesz własne warzywa lub kwiaty.

11. Załóż hodowlę fasoli.

Co jest potrzebne?

– 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę „Jaś”, bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)

– słoik 0,25 l

– podstawka – miseczka pod słoik

– gaza

– gumka recepturka

Co zrobić?

Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.

12. Eksperyment z kolorami – potrzebne będą kwiatki o białych płatkach, szklane pojemniki, woda i barwnik.

Opracowała Anna Ausztol

Udostępnij:

Kategorie

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031