11.03.21 – 2B – Lekkoatletyka – Rozgrzewka lekkoatletyczna

Witam Cię serdecznie na lekcji wychowania fizycznego. Ostatnio zakończyliśmy zajęcia z piłki siatkowej. Przez najbliższe kilka lekcji będziemy zajmować się dyscypliną sportu, jaką jest Lekkoatletyka.

Lekkoatletyka - Przychodnia..pl
Źródło: https://przychodnia.pl/sport_a_medycyna/Lekkoatletyka/

Lekkoatletyka (także lekka atletyka) – jedna z najstarszych dyscyplin sportu, oparta na naturalnym ruchu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty, pchnięcia i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne.

Dzisiaj zaczniemy od rozgrzewki lekkoatletycznej.

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, obejrzyj nagranie przygotowane przez Panią Agnieszkę, dowiesz się na poniższym materiale, co to jest rozgrzewka, po co się ją wykonuje.

Nagranie 1. Trochę teorii. Rozgrzewka z Panią Agnieszką

Źródło: nagranie własne

PO CO JEST ROZGRZEWKA?

Podnosi temperaturę mięśni, uelastycznia je i przygotowuje do wysiłku. Bardziej elastyczne mięśnie to także większy zakres ruchu w stawach, czyli bardziej efektywny bieg. Mięsień rozgrzany ma większą moc. Rozgrzewka zmniejsza też ryzyko kontuzji. Nagłe mocne obciążenie zimnego, nierozciągliwego mięśnia może spowodować uraz, nadwyrężenie, naderwanie. Wreszcie rozgrzewka pobudza układ krążenia, podnosi rytm pracy serca i przygotowuje je do wysiłku na treningu lub zawodach. Po rozgrzewce biegnie nam się dużo lepiej i szybciej.

Już teraz wiesz, że może być rozgrzewka ogólna ale też rozgrzewka specjalistyczna np: lekkoatletyczna. Zobacz, jak wygląda!

Filmik nr 1. Rozgrzewka lekkoatletyczna cześć I

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=tiStyE8svmE

Filmik nr 2. Rozgrzewka lekkoatletyczna cześć II

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=pDNHfapyZwk

Filmik nr 3. Rozgrzewka lekkoatletyczna cześć III

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=zDAN2Fek_SM

A teraz przebierz się w strój sportowy i spróbuj wykonaj przykładową rozgrzewkę lekkoatletyczną. Wybierz 12 ćwiczeń z powyższych filmów, postaraj się wykonać każde ćwiczenie x4.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Kategorie

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031