28.10.2020 – Zerówka, Przedszkole -Edukacja Wczesnoszkolna – Rodzina

C:\Users\OKCAHA\Google Диск\dzień dobry.jpg

Zajęcia dla zerówki i przedszkola                                                        28.10.2020 r.

    Temat tygodnia: Kolorowa jesień

                       Temat dnia: Rodina

1)  Kalendarz  – proszę o wskazanie dnia tygodnia, pory roku oraz pogody jaką mamy w dzisiejszym dniu  https://autyzmopole.pl/?p=4455  

2) Knill. https://autyzmopole.pl/?p=5715

3) Na początku naszego zajęcia posłuchamy piosenki „Budujemy ciszę”.

4)   Mamusia/ tatuś przeczyta Ci fragment opowiadania “Mała chmurka”

Bajka o małej chmurce

Wysoko na błękitnym niebie mieszkały sobie kiedyś dwie chmurki. (…) Chmurki te spotkały się pewnego razu i od razu się sobie spodobały. Białej zaimponowała odwaga i stanowczość tej szarej. Szarą urzekł spokój i ciepło bijące od białej. Przy sobie czuły się dobrze i bardzo chciały być cały czas razem. Po jakimś czasie urodziło im się dziecko – malutka, słodka i przewspaniała chmurka, którą bardzo pokochali. Cała rodzina – Mama, Tata i mała chmurka żyli sobie spokojnie i beztrosko. Ich małe dziecko rosło – szczęśliwe i bardzo kochane.

Po jakimś czasie zaczęli dostrzegać coś, na co wcześniej wcale nie zwracali uwagi. Prawie za każdym razem gdy Mama-chmurka i Tata-chmurka byli blisko siebie pojawiały się między nimi spięcia, błyskawice i pioruny. (…) Coraz trudniej było im być razem. Burze były nie do wytrzymania, a z wypłakanych przez nie łez powstawały całe rzeki i jeziora. Małej chmurce było przez to bardzo źle. Bała się tych strasznych dni, kiedy błyskawice przeszywały całe niebo a od huku piorunów aż puchły wszystkim uszy. (…)

– Jak to jest, że inne chmury mogą być razem i nie ma przy tym tyle deszczu i piorunów? – pytała mała chmurka.

– Nie wiem – mówiła Mama. Może po prostu bardziej do siebie pasują. A my z Tatą jesteśmy tak bardzo różni, że trudno nam się zgodzić. Chcielibyśmy być wszyscy razem całą rodziną, ale sama widzisz, że gdy tylko jesteśmy blisko zaczynają się te straszne grzmoty i błyskawice.

(…)

W końcu przyszedł dzień, że Mama i Tata zdecydowali, że najlepiej będzie gdy się zupełnie rozejdą i będą na stałe daleko od siebie. Mała chmurka pamięta go dobrze bo wtedy było jej tak przykro, że sama długo płakała. Przecież tak bardzo chciała żeby byli razem całą rodziną. Ale już i ona zaczynała czuć, że nie jest to możliwe. To był długi i mroczny dzień i smutno się skończył.

Za to następnego ranka niebo przejaśniło się i wyszło dawno nie widziane słońce. Ludzie ze zdziwieniem i ulgą spoglądali w górę ciesząc się, że ta długa i groźna burza wreszcie się skończyła. Tata chmurka i Mama chmurka były już daleko od siebie. Spytasz pewnie teraz gdzie w takim razie była mała chmurka. Ponieważ była jeszcze malutka to została z Mamusią. Tata jednak bardzo za nią tęsknił i też chciał żeby choć od czasu do czasu mogli być razem. Dlatego często odwiedzała go i razem spędzali wtedy czas tak wesoło jak to tylko chmurki potrafią. Miała teraz wiele wesołych dni z kochającym Tatą i mnóstwo czasu razem ze swoją ukochaną Mamą. A to wszystko już bez tych strasznych burz i błyskawic.

(…)

 5) Krótka rozmowa na temat treści opowiadania

  • Co stało się po urodzeniu małej chmurki? (na początku cała rodzinka żyła spokojnie i beztrosko, ale po jakimś czasie pojawiały się burze, deszcze)
  • Jak się ona wtedy czuła? (było jej źle, bała się)
  • O czym zdecydowali jej rodzice? (że będą daleko od siebie)
  • Co się wtedy zmieniło? (nie było już burz i błyskawic, a tylko słońce)
  • Co stało się z małą chmurką? (została z mamą, ale widywała się z tatą, z którym spędzała wesoło czas)
  • Do kogo można porównać małą chmurkę? (do dziecka)

6) Posłuchamy piosenkę “Rodzina” https://www.youtube.com/watch?v=mA-UiyCSxEU

7)  Wykonanie Kart Pracy    Ćwiczenie grafomotoryczne.

Karty pracy podam drogą mailową.

8)  Teraz zapraszam razem z mamusią /tatusiem na muzyczny utwór  Antonio Vivaldi – „Jesień” 

9) Praca plastyczna “Jesienna rodzina  liści” 

Materiały i przybory:

1. Z ususzonych liści odcinamy ogonki. Liście delikatnie przyklejamy na kartce papieru. Musimy użyć dobrego kleju, aby liście nie odpadły. 

2. Farbami domalowujemy brakujące szczegóły i portret rodziny gotowy!

Gotowy obrazek:

Życzę udanej wspólnej zabawy! Miłego, jesiennego popołudnia. Powodzenia. Pozdrawiam, Oksana Stakhovska

Udostępnij:

Kategorie

październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031