19.04.2021 r. SZKOŁA BRANŻOWA PRZEDMIOT: WARZYWNICTWO TEMAT: Uprawa warzyw w szklarni.

Witajcie

Dzisiaj powtórzymy sobie jakie warzywa mogą rosnąć w szklarni. Założenie szklarni w przydomowym ogrodzie to optymalne rozwiązanie, jeśli chce się uzyskać wysoki i zdrowy plon z różnorodnych warzyw.

Zwykle na domowe potrzeby buduje się szklarnie nieogrzewane, które w porównaniu z tunelem wydłużają sezon o kolejne tygodnie. Można uprawiać w nich większość warzyw ciepłolubnych, które w uprawie gruntowej dają losowy plon zależny od przebiegu pogody lub nie mają nawet szans na dobre plonowanie.

agrosklep.pl/wp-content/uploads/2020/08/szklarn...

Warzywa zalecane do uprawy szklarniowej:

1. Nowalijki
Na nowalijki nadaje się m.in. sałata, rzodkiewka, cebula, szczypiorek, pietruszka, szpinak, roszponka i rukola.

Pierwsze nowalijki – (nie)zdrowe witaminy na talerzach - egaga.pl - portal  dla nowoczesnych rodziców

Uprawa: Większość z powyższych gatunków to rośliny, które doskonale radzą sobie w chłodnym klimacie. Uprawa pod szkłem po prostu przyśpiesza ich plonowanie. Nowalijki w szklarni można wysiewać już pod koniec lutego. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do ziemi lub do pojemnych skrzyń. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Czasem potrzebne jest także pikowanie. W mroźne zimowe dni uprawy można dodatkowo przykryć agrowłókniną. Natomiast przy ciepłej, bezmroźnej pogodzie szklarnię warto wietrzyć. Nie można przesadzać z nawozami, zwłaszcza azotowymi. Lepszym sposobem jest umiejętne przygotowanie podłoża, np.: z wykorzystaniem obornika.

2. Pomidory

Uprawa pomidorów w szklarni - zdjęcie 4 - Jak uprawiać pomidory pod  osłonami? Dzielimy się wskazówkami - Rynek Rolny

Z reguły do uprawy szklarniowej polecane są pomidory tradycyjne – wielkoowocowe. Można wtedy uzyskać wysoki plon i ograniczyć występowanie chorób. Pomidory koktajlowe natomiast bardzo dobrze sobie radzą w gruncie, nawet w uprawie pojemnikowej i raczej nie ma potrzeby „rezerwować” dla nich miejsca w szklarni.

Uprawa: Podłoże pod pomidory powinno być odpowiednio przygotowane. Warto dodać do niego (a potem wymieszać) przefermentowany obornik lub kompost . Dobrze sprawdza się także świeży obornik jako warstwa ogrzewająca. Optymalne pH to 5,5-6,5. To ważne aspekty, które ograniczą późniejsze problemy (choroby, słabo wykształcone owoce, mało owoców).

Pomidory w szklarniach nieogrzewanych sadzi się zwykle od kwietnia (rozsadę można kupić lub przygotować wcześniej w domu). Można je wprowadzić po zbiorze nowalijek. Warzywa umieszcza się co 40-50 cm w rzędach. Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 50-60 cm. Podłoże warto ściółkować sieczką ze słomy, która ograniczy wyparowywanie wody z gleby, zmniejszy zachwaszczenie a ponadto poprawi fotosyntezę (odbijając promienie świetlne). Następnie należy je podwiązać do podpórek. Pomidory powinny być regularnie podlewane i nawożone (zwłaszcza nawozem z borem). Należy unikać moczenia liści, kwiatów i owoców.

3. Papryka

Odkryj Uprawa słodkiej papryki w szklarni, zdjęcie stockowych obrazów w HD  i miliony innych beztantiemowych zdjęć stockowych, ilustracji i wektorów w  kolekcji Shutterstock. Codziennie dodajemy tysiące nowych, wysokiej jakości  obrazów.


W uprawie szklarniowej można uprawiać wiele gatunków papryki – od odmian tradycyjnych po paprykę ostrą.

Uprawa: Paprykę w Polsce uprawia się z rozsady, której produkcja trwa 7-8 tygodni. Sadzonki wysadza się najczęściej w marcu (w drugiej połowie) lub kwietniu. Papryka preferuje podłoża żyzne, próchnicze o pH 6,0-6,8. Rozstawa zależy od odmiany (trzeba tego pilnować). Zwykle paprykę prowadzi się na 2-3 pędy. Należy ją podwiązywać (pędy są kruche). Prowadzi się je pionowo. Bardzo ważne jest regularne podlewanie i zbilansowane nawożenie. Papryka lubi dużą wilgotność powietrza (nawet na poziomie 90–95%). W upalne dni niezbędne jest wietrzenie.

4. Ogórek

Uprawa ogórków w szklarni - Uprawa roślin - Ogrodosfera.pl


Ogórki w szklarni uprawia się podobnie jak pomidory. Można prowadzić je na sznurkach, dzięki czemu plon jest dużo wyższy.

Uprawa: Ogórki warto uprawiać z rozsady (powinna mieć wysokość 20-30cm). Nasiona można wysiewać już od lutego w pomieszczeniu. Rozsadę zaleca się umieszczać pod osłonami od kwietnia. Warzywa wymagają regularnego nawadniania (w okresie suszy nawet codziennego). Należy unikać podlewania zimną wodą. Nawożenie powinno być zrównoważone. Ogórki źle reagują na nadmiar azotu (puste komory, gorzkawy posmak).

To podstawowe warzywa i w tym roku na nich skupimy się uprawiając je w szklarniach 🙂

Pozdrawiam. Alicja Borowiecka

fajna ta szklarnia taka memy, gify i śmieszne obrazki facebook, tapety,  demotywatory zdjęcia

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed