30.03.21 – 2B – Godzina wychowawcza – Tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych

Dzień dobry! Witam Cię na kolejnej lekcji wychowawczej. Dzisiaj powiemy sobie o tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych.

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palmy do kościoła i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie.

Wielkanoc 2021, Tanie pokoje Burtek
Źródło: https://www.nocowanie.pl/noclegi/zakopane/kwatery_i_pokoje/30212/termin,1.html

Zapraszam Cię do obejrzenia poniższych filmów, przedstawiających tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych.

Film nr 1. Wielkanoc – symbole i tradycje

ŹródłO: https://www.youtube.com/watch?v=7j_ein7ihxs

Film nr 2. Zwyczaje wielkanocne

ŹródłO: https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA

Malowanie jajek – barwne zwyczaje Świąt Wielkanocnych

Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jeden z tych, którego za dziecka wyczekiwało się z wielką niecierpliwością. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim, a duchów i bogów. Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich:

  • Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Często wydrapuje się na nich przeróżne wzory.
  • Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.
  • Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.
Pisanki wielkanocne - jak pomalować oryginalnie i kreatywnie jajka?
Źródło: https://www.e-warsaw.pl/pisanki-wielkanocne/

Pozdrawiam Cię serdecznie!

Agnieszka Kowalczyk

Udostępnij:

Kategorie

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031