05.03.2021 Warsztaty TUS

JESTEŚMY OBYWATELAMI ŚWIATA

W tych czasach wiele osób podróżuje po całym świecie……                              ludzie wyjeżdża za pracą i żeby polepszyć swoje życie… a inni ludzie uciekają ze swoich krajów bo trwają w nich wojny….                                                       Od wielu lat jesteśmy nazywani już „obywatelami świata”……..                                                                       

Posłuchajcie…..                                                                                                                            Na Ziemi żyje ponad 7,5 miliarda ludzi mówiących 7000 języków                            i mieszkających w 195 krajach. Posiadają oni różną kulturę, odmienne tradycje i zwyczaje… i często wyglądają inaczej niż my. Różnimy się od siebie – nie tylko kolorem włosów i oczu ale również skóry. Także nasze obyczaje i nasze zachowania są różne. Sprawia to, że świat na którym żyjemy jest bardzo ciekawy.

Czy to, że różnimy się od siebie jest dobre?                                                          Wyobraź sobie, że na świecie wszyscy ludzie wyglądają tak samo. Mają jednakowy kolor skóry, włosów i oczu. Mówią tym samym językiem, mają taki sam wzrost i wagę, a także takie same domy, samochody i ubrania. Czy chciałbyś żyć w takim świecie? Jak poznałbyś wtedy swoją mamę, tatę oraz rodzeństwo? Czy świat w którym mieszkamy nie jest bardziej kolorowy i ciekawy?

Różni nas nawet sposób witania się. Nie dla wszystkich jest oczywiste, że nasze „Dzień dobry!”, choć miłe i przyjazne, nie dla każdego na świecie będzie zrozumiałe. Spójrzcie na poniższe plansze, a dowiecie się, jak witają się ludzie z różnych stron świata.

Na powitanie…….

Być obywatelem świata, to znaczy: wszystkie narody traktować jako równe, nie wywyższać się ponad innych, nie uważać kogoś za gorszego, tylko dlatego, że ma inny kolor skóry, szanować cudze poglądy, wierzenia i religię, być tolerancyjnym wobec odmiennej kultury, nie wyśmiewać osób, które żyją inaczej niż my, pokazywać, że wszyscy jesteśmy sobie równi – niezależnie od kraju w którym się wychowujemy i niezależnie od tego jak bardzo się od siebie różnimy…..

A teraz spróbujcie wykonać kilka zadań……

Kolejne zadanie to zagadki

  1. Mieszkają w kraju, gdzie jest ciepło, mają sjestę i biorą udział w walkach z bykami. Mężczyźni czasem noszą sombrero, kobiety tańczą, grając na kastanietach (Hiszpanie);
  2. Zamieszkują krainę zimna. Jeżdżą saniami ciągniętymi przez psy rasy haski. Noszą na sobie ciepłe ubrania zrobione z futra foki (Eskimosi);
  3. Mają ciemną skórę. Tam, gdzie mieszkają, jest zawsze ciepło, rosną tam palmy, a na nich ananasy, banany (Afrykanie);
  4. Tam, gdzie mieszkają, są niepowtarzalne budowle z kamienia – Żyją tam też wielbłądy. (Egipcjanie).
  5. Mieszkańcy tego kraju mają jasną cerę. Mieszkają tam, gdzie są cztery pory roku, na północy jest morze, a na południu góry (Polacy).

                                   Zakończymy już nasze rozmowy o kulturach w innych krajach na całej ziemi

Pozdrawiam was serdecznie

Pani Bożena Piechocińska

Udostępnij:

Kategorie

marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031