KLASA 2B 07.12.2020

Temat: Spotkanie z Małym Księciem.

Witaj!
ilustracja autora, Antoine de Saint-Exupéry

Wielokrotnie na przestrzeni wieków przedmiotem zainteresowania naukowców, filozofów, artystów, zwykłych ludzi był człowiek w relacji do Ziemi – Błękitnej Planety, zarówno tej utożsamianej z najbliższym otoczeniem, jak i tej będącej synonimem Kosmosu. Jaki jest sens, że urodziłeś się i żyjesz na tej Ziemi? Jak się czujesz w swoim świecie? Jak często wydaje ci się, że jesteś panem tego miejsca? A może czujesz się zagubioną jednostką poszukującą swojej wymarzonej planety, na której wreszcie będziesz mógł być sobą?


Antoine de Saint-Exupéry w Kanadzie 1942, fotografia barwna, domena publiczna

Antoine de Saint-Exupéry

1900–1944

Antoine de Saint-Exupéry [antuan de sant egziperi] (1900–1944) Jako 12-latek odbył pierwszą podróż samolotem i tak bardzo zafascynował się możliwością latania, że doczepił do swojego roweru skrzydła. Pasja przetrwała – w dorosłym życiu pisarz został pilotem. W 1935 r. próbował pobić rekord lotniczy, ale rozbił się na Saharze. W trakcie II wojny światowej walczył jako pilot. Zginął podczas lotu zwiadowczego, zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Niemal wszystkie dzieła tego pisarza nawiązują do jego lotniczych doświadczeń. Do innych znanych utworów Exupéry’ego, obok Małego Księcia, należą Ziemia, planeta ludzi, Nocny lot. Antoine de Saint‑Exupéry, kiedy pisał Małego Księcia, nie przypuszczał, że ta nieobszerna książka zdobędzie światową popularność. Warto pamiętać, że Antoine de Saint‑Exupéry jest także autorem ilustracji do tego dzieła. Powieść doczekała się bardzo licznych tłumaczeń. O niewątpliwej wyjątkowości utworu Exupéry’ego świadczy także fakt, że – mimo upływu lat – pozostaje on wciąż aktualny dla czytelników w różnym wieku. Stanley Donen w 1974 roku zekranizował powieść. Co ciekawe, historia Małego Księcia doczekała się licznych literackich kontynuacji, które także są dowodem wielkiej sławy tekstu Antoine’a de Saint‑Exupéry’ego.

Co się wydarzyło na pustyni? Pierwsze wrażenia po lekturze.

1. Jakie były Twoje pierwsze wrażenia po przeczytaniu Małego Księcia? Z jakiego rodzaju utworami kojarzy Ci się ta historia?

2. Kto – według Ciebie – jest odbiorcą Małego Księcia: dorośli czy dzieci? Zwróć uwagę na dedykację zamieszczoną na początku książki. Przedstaw swoje argumenty.

3. Czego dowiadujesz się o tytułowym bohaterze na początku lektury? Sformułuj odpowiedzi na podane pytania.

Opracowała: Marzena Marcjasz

INFORMACJE DODATKOWE

Ciekawostka

Mały Książę to utwór, w którym można odnaleźć wątki autobiograficzne. Jak wynika z korespondencji pisarza, pierwowzorem bohaterki Róży była jego żona. W jednym z listów do żony Saint-Exupéry wyznawał, że nie zawsze potrafił się nią właściwie opiekować. Przedstawiona w utworze sytuacja na Saharze jest z kolei nawiązaniem do wypadku na pustyni i niespodziewanego ocalenia.


Astreoida Małego Księcia, fontanna w Muzeum Małego Księcia, Hakone (Japonia)
 

Pomnik Małego Księcia w Muzeum Małego Księcia (Hakone, Japonia)

Rękopis

Oryginalny manuskrypt z odręcznymi notatkami i podpisem autora Małego Księcia, jak również różne projekty i rysunki próbne zostały nabyte w 1968 roku przez Pierpont Morgan Library (obecnie Morgan Library & Museum) w Manhattanie w Nowym Jorku. Rękopis ten zawiera skreślone treści, które ostatecznie nie zostały opublikowane w ramach edycji książki. Muzeum, oprócz rękopisu, posiada także kilka akwarel autorstwa Antoine de Saint-Exupery’ego, które także nie znalazły się w książce. W kwietniu 2012 paryski dom aukcyjny ogłosił odkrycie dwóch nieznanych wcześniej stron rękopisu „Małego Księcia”, na których znalazła się nieznana dotąd wersja jednego z rozdziałów. Jest to opis pierwszego spotkania Księcia z Ziemianinem, którego nazywa „ambasadorem ludzkiego ducha”. Jest on jednak zbyt zajęty, aby rozmawiać, mówiąc, że szuka zaginionego sześcioliterowego słowa zaczynającego się na literę „G” oznaczającego „płukanie gardła” (fr. se gargariser, w języku potocznym znaczy również „być dumnym i zadowolonym z czegoś”). W znalezionym rękopisie nie pada to szukane słowo, ale mając na uwadze czas powstania dzieła i zaangażowanie pisarza przeciwko wojnie można się domyślać, że chodzi o słowo „wojna” (fr. guerre).

Udostępnij:

Kategorie

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031