Klasa 2B 03.12.20

Temat: Kiedy jesteśmy sami ze sobą…

Witaj!

1. Określ, jaki nastrój dominuje w przytoczonym wierszu – wyznaniu.

2. Wyjaśnij, jak rozumiesz słowo rozłam, którym podmiot liryczny w wierszu nazywa swój stan psychiczny. Podaj inne wyrazy, które mogłyby opisać ten stan.

3. Jakie są, Twoim zdaniem, relacje tytułowej bohaterki z  mamą? Jak sądzisz,

z czego one wynikają?

4. Zinterpretuj słowa: Gdybym tylko znała Kasieńkę Kasieńki. W czym poznanie Kasieńki przez Kasieńkę mogłoby pomóc? Podziel się swoimi refleksjami na ten temat.

 Jaka jest?
Kasieńka Mamy 
Kasieńka – zbuntowana nastolatka 
Cassie Williama 
Kasieńka prześladowana przez Clair 
Kasieńka Kasieńki 

5. Przyjrzyjcie się obrazowi Pablo Picassa- Dziewczyna przed lustrem.

Dziewczyna przed lustrem – Pablo Picasso

Głównym tematem tego metaforycznego i tajemniczego obrazu jest poszukiwanie siebie, bo nie jesteśmy tym, co widzimy w lustrze, ale czymś zupełnie innym.

Proszę, zapisz swoje  refleksje, dotyczące pierwszego odbioru dzieła. W tym celu dokończ trzy zdania, odnoszące się do przedstawionej postaci:

a) Kobieta jest…

b) Kobieta widzi…

c) Kobieta zapewne czuje…

 Sposób oglądania siebie w lustrze stanowi pewnego rodzaju metaforę- widzimy zupełnie co innego niż widzą inni (posiłkuj się, wcześniej wypełnioną tabelką). Kasieńka w oczach bliskich jest różna, jest inaczej postrzegana i odbierana przez otoczenie. Dlatego sama musi stworzyć, zaakceptować swój własny i tylko jej, indywidualny obraz. Musi poznać samą siebie. Tego typu przemyślenia określamy-  egzystencjalizmem.

Zadanie.

W jaki sposób możemy zbliżyć się do poznania samych siebie? Co należy zrobić, by odpowiedzieć na pytanie- Kim jestem? Jakiego typu działania pomogą Ci, w  budowaniu swojego obrazu?

Opracowała: Marzena Marcjasz

Udostępnij:

Kategorie

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031