05.11.2020 klasa 1a 1b 1c Zwierzęta w Polsce

Witam Cię!

  W Polsce żyją różne zwierzęta. Jedne biegają i skaczą, inne pływają, jeszcze inne – latają. Można je spotkać wszędzie – w lasach, w górach, na polach i łąkach, w parkach, w rzekach i w morzu, a także w powietrzu. Popatrz na mapę, może rozpoznasz niektóre zwierzęta?

Popatrz na orła bielika, który jest symbolem Polski i znajduje się na państwowym godle. W Polsce można go spotkać przez cały rok, ale warto wspomnieć, że jest to też gatunek zamieszkujący tereny innych krajów.

Gdy zajadzie słońce i w lesie zrobi się ciemno, swe łowy rozpoczynają sowy. Bardzo dobrze widzą w ciemności więc żadna mysz nie umknie jej uwadze. Zazwyczaj śpią na gałęziach, w gnieździe zaś wychowują swoje dzieci.

Wiewiórka to ulubiony rudzielec wszystkich dzieci. Można ją spotkać w lasach i parkach w całej Polsce. Żywi się orzechami, grzybami, owocami.  Gniazdo wiewiórki to kulka z trawy, gałązek i liści. Skakanie po gałęziach to specjalność wiewiórek. Puszysty ogon bardzo im w tym pomaga. Swoją spiżarnię ma w opuszczonej dziupli.

Lis ma rude i miękkie futerko. Żyje w lesie, w norze, którą sam wykopuje. Często poluje na inne, mniejsze zwierzęta, np. kury.

Jeż to zwierzę zamieszkujące lasy, zarośla w lesie i ogrodzie. Jest pokryty kolcami i w razie zagrożenia zwija się w kolczastą kulkę. Żywi się owadami, ślimakami i dżdżownicami, a także owocami.

Opracowała Marzena Marcjasz

Udostępnij:

Kategorie