Religia.kl.3d.Uczymy się rozpoznawać zło i nie ulegać mu. 22.09.2020r.

Kl. 3a, 3b, 3c,3d          16 -21.09.2020r.

Temat: Uczymy się rozpoznawać zło i nie ulegać mu (Grzech pierwszych rodziców).

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Na rozpoczęcie lekcji kreślimy znak krzyża i uczestniczymy w modlitwie: Ojcze nasz.

Na dzisiejszej lekcji rozważać będziemy fragment Pisma Świętego który nam opowiada o grzechu pierwszych rodziców w raju. Posłuchajcie opowiadania z Księgi Rodzaju 3,1-24

Upadek pierwszych ludzi

             Przedstawione w Księdze Rodzaju 3,1-24  opowiadanie biblijne, które mówi o nieposłuszeństwie wobec Boga pierwszych ludzi – jest dość długie, dlatego  przedstawię je w trochę prostszej, streszczonej formie.

Bóg, który stworzył cały świat, umieścił pierwszych ludzi w raju, w ogrodzie nazwanym Eden, aby uprawiali go i doglądali. Rosły w nim wszelkie drzewa mile z wyglądu i smaczny owoc rodzące.

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\raj1.jpg

Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu.

Bóg dał człowiekowi taki rozkaz: „Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz”.

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\raj.jpg

Pierwsi ludzie: mężczyzna i kobieta żyli sobie szczęśliwie w tym ogrodzie w obecności Pana Boga, jednak pewnego razu pojawił się waż i swoją pokusą zachęcił kobietę, aby zerwała owoc z zakazanego drzewa i zjadła razem ze swoim mężem, a wówczas będą jak Bóg – otworzą im się oczy i poznają dobro i zło. Wtedy kobieta (niewiasta) spostrzegła , że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia i że owoce te nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swojemu mężowi, a on zjadł.

Na ilustracji poniżej widzimy jak kobieta skuszona przez węża zerwawszy zakazany owoc po skosztowaniu daje swojemu mężowi, który był z nią.

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\grzech pierworodny.jpg

Gdy kobieta i mężczyzna zjedli owoc z drzewa z którego nie wolno było im jeść, to otworzyły im się oczy i poznali dobro i zło – w ten sposób okazali Bogu swoje nieposłuszeństwo. 

To nieposłuszeństwo wobec rozkazu Pana Boga przyniosło następujące konsekwencje: Bóg powiedział do kobiety: „Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».
Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem, mówiąc: Nie będziesz z niego jeść – przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał z niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia. Cierń i oset będzie ci ona rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli.
W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie”

Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.
Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich.  Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki».  Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty.

 Zobacz na ilustrację poniżej – Pierwsi ludzie: Adam i Ewa zostali wygnani z raju

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\wygnanie z raju 1.jpg

            Wyjaśnienie: Człowiek kuszony przez węża (diabła) – pozwolił, by zamarło w jego sercu zaufanie do Stwórcy i nadużywając swojej wolności, okazał nieposłuszeństwo przykazaniu Bożemu. Na tym polegał pierwszy grzech człowieka. 

W następstwie tego faktu każdy grzech będzie nieposłuszeństwem wobec Boga i brakiem zaufania do Jego dobroci. Konsekwencją grzechu pierwszych rodziców było wypędzenie z raju i niemożność powrotu o własnych siłach do stanu oznaczonego obrazem „Raju”.

Pytanie do uczniów:

Czy zawsze jesteście posłuszni i słuchacie tych którzy chcą dla was dobrze – rodziców, opiekunów, nauczycieli?  Dlaczego tak się dzieje, że czasem jesteście nieposłuszni? 

Podsumowanie: Ten nie łatwy tekst ze Starego Testamentu opowiadający o nieposłuszeństwie pierwszych ludzi jest możliwy do lepszego zrozumienia tylko dzięki wypełnieniu się obietnic Bożych opisanych w Nowym Testamencie.

Zapraszam wszystkich uczniów do podjęcia postanowienia do bycia posłusznym wobec Przykazań Bożych i wobec swoich rodziców, opiekunów i nauczycieli odnośnie dobrych czynów i rzeczy.

Na zakończenie lekcji kreślimy znak krzyża i uczestniczymy w modlitwie: „Jezu ufam Tobie” – powtarzamy trzy razy.

Dziękuję za uwagę.

                                                                                               Bogusław Czarny

Zadanie: 

Proszę, aby uczniowie (samodzielnie lub ze wspomaganiem) pokolorowali rysunek umieszczony poniżej. 

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\grzech pierworodny 1.jpg
Udostępnij:

Kategorie

wrzesień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930