19.05.2021r. SZKOŁA BRANŻOWA PRZEDMIOT: Rośliny ozdobne. TEMAT: Byliny zimujące w gruncie z rodziny astrowatych.

Witajcie

No ostatniej lekcji poznaliście dwa gatunki kwiatów z rodziny astrowatych:

  • krwawnik
Krwawnik - pospolita roślina z niezwykłą mocą leczniczą [działanie,  właściwości, kiedy zbierać]
  • astry
Zestaw] Astry bylinowe 5 szt. (Aster dumosus) - Bilscy.info

Dzisiaj przedstawię kolejne rośliny – byliny z rodziny astrowatych:

  1. ZŁOCIEŃ –  rodzaj ten obejmuje około 150 gatunków rosnących w klimacie umiarkowanym różnych kontynentów, przede wszystkim Europy i Azji. Dzieli się je na dwie grupy: – mieszańce gatunków zwane chryzantemami pochodzą z Chin, gdzie uprawiane były już przed 2 tysiącami lat – nie tylko dla urody, ale także na potrzeby lecznicze. Dopiero w XVII wieku złocienie pojawiły się w Europie, gdzie z racji na porę kwitnienia stały się niemal od razu popularnym kwiatem ;
Chryzantemy kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja chryzantem

złocienie właściwe oraz złocienie wielkie zwane margaretkami lub jastruniami– byliny o małych wymaganiach glebowych i wodnych. Łatwo się rozsiewają. Rosną dziko na łąkach. Kwitną mają od maja do sierpnia. Nie są to rośliny długowieczne dlatego powinny być co 3 lata przesadzane i dzielone.

Jastrun (złocień właściwy) - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie - murator.pl

2. OMIEG to następna grupa roślin astrowatych.

Doronicum orientale Omieg wschodni- Rośliny od Ogrodnika

Omieg jest byliną łatwą w uprawie. Kwitnie na żółto od kwietnia do czerwca. Wymaga stanowiska słonecznego, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Jest w pełni mrozoodporny ( uroczy w swej prostocie ten kwiatek – już wiem jaki będzie mój następny zakup ;-))

3. SŁONECZNIK to kolejna roślina z grupy astrowatych. Roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Najczęściej w Polsce uprawia się słonecznik jednoroczny ale my zajmujemy się dzisiaj bylinami więc przedstawiam Wam słonecznik należące do najwyższych bylin – wyrastające do 200-300 cm:

  • słonecznik wierzbolistny– jest rośliną tolerancyjną w stosunku do gleby, w naturze porasta prerie, stąd dosyć dobrze znosi suszę, nie lubi natomiast zalewania systemu korzeniowego zimą. Preferuje stanowiska słoneczne, jest w pełni odporny na mróz. Tworzy wysokie, smukłe i prawie nierozgałęzione, gęsto ulistnione łodygi dorastające do 2-3 m wysokości, czasami częściowo pokładające się na ziemi. Smukłe, równowąskie liście mają do 20 cm długości i nie więcej niż 1 cm szerokości; atrakcyjnie zwisają, poruszają się na wietrze, nadając roślinie osobliwy wygląd. Swoim kształtem ulistnione łodygi tego gatunku z oddali bardzo przypominają pędy wierzby białej, stąd wzięła się właśnie nazwa rośliny.
Zobacz wątek - Słonecznik wierzbolistny ( Helianthus salicifolius )
bylina Słonecznik wierzbolistny B353 Helianthus salicifolius Słonecznik  wierzbolistny Helianthus salicifolius

Poznaliście dzisiaj kolejne 3 grupy roślin z rodziny astrowatych. Pozostały nam jeszcze dzielżan, nawłoć i rudbekia. To za tydzień.

Pozdrawiam Was. Do zobaczenia w środę. Alicja Borowiecka

Zamiast siłowni - praca w ogródku - Joe Monster

Udostępnij:

Tagged:

Comments are closed