16.11.2020 – Klasa Branżowa – Zajęcia psychologiczne – Dzień Tolerancji

Dzień dobry 🙂

W dniu 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Ustanowiony został 12 grudnia 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, z inicjatywy UNESCO. Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Inicjatywa ta została spowodowana częstszymi i silniejszymi zjawiskami nietolerancji, przemocy czy rasizmu. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.
Po ustanowieniu tego święta kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji.  Artykuł I deklaracji brzmi:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

W „Deklaracji Zasad Tolerancji” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:

  • respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
  • uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
  • umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
  • docenianie rozmaitości kultur;
  • otwarcie na cudze myśli i filozofię;
  • ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
  • uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

W związku z obchodzonym dniem mam dla Ciebie dwa zadania. Chciałbym, abyś zastanowił się i napisał, czym jest dla Ciebie tolerancja, a czym nietolerancja – czym się objawia, jak możemy na nią reagować. Drugim zadaniem jest wykonanie plakatu, który będzie promował tolerancję, bądź będzie wyrażał brak poparcia dla nietolerancji.

Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Wojciech Chorzelski

Udostępnij:

Kategorie

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30