Religia – 2A – Poznajemy Pismo Święte: Pan Jezus uzdrawia chorych.

Kl.2a        

Temat: Poznajemy Pismo Święte: Pan Jezus uzdrawia chorych.

Proszę, aby uczniowie nakreślili znak krzyża  i  odmówili modlitwę: Ojcze nasz.

           Jako wprowadzenie do tematu lekcji prowadzimy rozmowę  na temat choroby. Wyjaśniamy, że choroba jest nieuniknionym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Chorują zarówno małe dzieci, ludzie młodzi  jak i starsi wiekiem. Choroba, zwłaszcza poważna jest ciężkim doświadczeniem. Jednak są ludzie, którzy pomagają chorym i przywracają im zdrowie. Na przykład przypomnijcie sobie, kiedy ktoś z was był chory, wówczas mama, tata lub inni domownicy bardzo troskliwie się wami zajmowali. Dbali o to aby wam niczego nie brakowało, abyście o właściwej porze wzięli leki. Wieczorem razem modliliście się o zdrowie, bo Pan Jezus może uzdrowić z każdej choroby i przywrócić choremu zdrowie.

Zadanie nr.1

           Proszę, aby uczniowie wysłuchali opowiadania według Ewangelii Św. Marka 2,1-12. 

Gdy po pewnym czasie wrócił (Jezus) do Kafarnaum, posłyszeli, że jest w domu. Zebrało się tyle ludzi, że nawet przed drzwiami nie było miejsca, a On głosił im naukę. Wtem przyszli do Niego z paralitykiem, którego niosło czterech. Nie mogąc z powodu tłumu przynieść go do Niego, odkryli dach nad miejscem, gdzie Jezus się znajdował, i przez otwór spuścili łoże, na którym leżał paralityk. Jezus widząc ich wiarę rzekł do paralityka: (…) Mówię ci: Wstań, weź swoje łoże i idź do domu! On wstał, wziął zaraz swoje łoże i wyszedł na oczach wszystkich. Zdumieli się wszyscy i wielbili Boga.

            Należy tu wyjaśnić co oznacza słowo: paralityk?  Paralityk o którym usłyszeliśmy w przedstawionym powyżej tekście biblijnym,  jest to osoba sparaliżowana w wyniku jakiejś choroby lub wypadku, jest to osoba która nie może, nie potrafi samodzielnie chodzić i poruszać się. Kiedy Pan Jezus chodził po ziemi spotykał wielu ludzi chorych i smutnych, którzy przychodzili do Niego, aby ich uzdrowił. W przypadku uzdrowienia paralityka – to wiara tych czterech, którzy przynieśli chorego przyczyniła się do uzdrowienia osoby sparaliżowanej.

 Ilustracja nr.1 

Uzdrowienie paralityka 

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\uzdrowienie 3.jpg

Ilustracja nr.2 

 Uzdrowienie niewidomego Bartymeusza, który był niewidomy od urodzenia. 

Bartymeusz wołał: Jezu, ulituj się nade mną! 

Pan Jezus widząc wiarę Bartymeusza uzdrowił jego wzrok. 

Od tej chwili widział on wszystko wyraźnie i bardzo się ucieszył.

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\uzdrowienie 2.jpg

 Wielu chorych przychodziło do Jezusa po pomoc. Jedni nic nie widzieli, bo mieli chore oczy, inni nic nie słyszeli, byli też utykający na nogi, zgarbieni – Pan Jezus chętnie wszystkich uzdrawiał.  

Rysunek poniżej  przedstawia jak Pan Jezus leczy, uzdrawia chorego chłopca.

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\efata-jezus-uzdrawia-b1536.jpg

 Pan Jezus uczy nas, abyśmy tak jak On z miłością i troską opiekowali się ludźmi chorymi. Pragnie także, byśmy z wiarą modlili się w różnych potrzebach ludzi chorych.

Zadanie nr.2 

Proszę, aby uczniowie  pokolorowali jeden z wybranych rysunków przedstawionych na lekcji.

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\sparalizowany-czlowiek-1-b1537.jpg

Należy tutaj też wyjaśnić to, że Pan Jezus, gdy uzdrawiał, to uzdrawiał nie tylko ciało, lecz uzdrawiał duszę człowieka, odpuszczał mu jego grzechy – tak jak to się odbywa współcześnie podczas spowiedzi świętej za pośrednictwem księdza. 

Tak jak to widzimy na ilustracji poniżej. 

C:\Users\Admin\Desktop\Pulpit\Jezus-spowiedź.jpeg

               Na zakończenie lekcji piosenka:

 Każdy może dziś do Jezusa przyjść, (3X)

 On nie opuści Cię. 

Jezus (4X) leczy chore serca, (3X)

 On nie zawiedzie Cię.

Dziękuję za uwagę.

                                                                                   Bogusław Czarny

Udostępnij:

Kategorie

maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031