Hortiterapia – Nasi sprzymierzeńcy w ogrodzie.

                                                                                                            05.05.2020 r.

Hortiterapia  Propozycja dla szkoły Branżowej

Temat zajęć: Nasi sprzymierzeńcy w ogrodzie.

Dziś zapraszam Was na wycieczkę do mojego ogrodu.

   Każdy chciałby, żeby jego ogród był zadbany i żeby wyglądał pięknie i zdrowo. Jeżeli chcemy uprawiać go ekologicznie, to musimy postarać się o sprzymierzeńców, którzy pomogą nam chronić hodowane przez nas rośliny. 

 W ochronie ogrodowych roślin przed szkodnikami, mogą pomóc nam często zwierzęta, dla których są one pożywieniem. Musimy się jednak o to postarać. Jak to zrobić?

Ssaki

Ulubionym przeze mnie mieszkańcem ogrodu jest jeż. Myślę, że zamieszkał u nas dzięki różnorodnym rodzajom rozłożystych krzewów i drzew. Jeże uwielbiają takie zakamarki. Dobrze czują się w gęstych zaroślach i unikają otwartych przestrzeni. Nasz jeż poczuł się na tyle komfortowo w moim ogrodzie, że założył tutaj rodzinę. Samica urodziła w naszej drewutni sześć małych jeżyków, którymi pozwoliła się nam opiekować. Dlaczego jeże są moimi pomocnikami? Ponieważ  zjadają żerujące na roślinach owady i ślimaki.

C:\Users\Andrze\Desktop\1.jpg

Ptaki

Ptaki są naszymi największymi przyjaciółmi jeśli chodzi o walkę o zdrowy ogród. Żywią się owadami, ślimakami, a także nasionami. Ich obecność w ogrodzie gwarantuje nam zmniejszenie populacji szkodników. Warto więc dokarmiać je zimą. 

C:\Users\Andrze\Desktop\4.jpg
C:\Users\Andrze\Desktop\5.jpg

Należy stworzyć im też odpowiednie warunki do gniazdowania, czyli:

  • pozostawić w ogrodzie starsze drzewa, 
  • zakładać budki lęgowe, 
C:\Users\Andrze\Desktop\9.jpg
C:\Users\Andrze\Desktop\10.jpg
  • pamiętać o niewielkim poidełku dla nich, ponieważ tak jak dla ludzi, woda jest dla nich niezwykle ważna
  • można też założyć mały staw lub oczko wodne, gdzie będą się  mogły napić i wykąpać.

Płazy i gady 

Żaby i ropuchy  mieszkają u mnie w oczku wodnym ponieważ lubią miejsca wilgotne, a do rozmnażania niezbędne są im zbiorniki wody. Ropuchę też często można spotkać w ogrodzie warzywnym.  Upodobała sobie miejsce przy kompostowniku. Te płazy są wrogami ślimaków, różnych larw i chrząszczy, much i komarów.

C:\Users\Andrze\Desktop\8.jpg

 Również pożytecznymi stworzeniami są jaszczurki, bo i one polują na szkodliwe dla nas i ogrodu owady. W odróżnieniu od płazów wolą one suche i słoneczne miejsca. Najczęściej spotykam je jak wygrzewają się na słońcu. Jedna jest zielona a druga szarobrązowa.

C:\Users\Andrze\Desktop\7.jpg
C:\Users\Andrze\Desktop\6.jpg

Owady

 Dobrze jest mieć w ogrodzie pożyteczne owady, które będą zapylały nasze kwitnące rośliny. Dlatego warto jest założyć dla nich mały hotel lub wśród roślin umieścić poidełko z którego będą się mogły napić wody. Warto jest też sadzić rośliny miododajne,  z których pszczoły będą mogły czerpać  nektar.

C:\Users\Andrze\Desktop\3.jpg
C:\Users\Andrze\Desktop\2.jpg

Na zakończenie mam znów zagadkę: ile żab jest w wodzie ( szukamy na zdjęciu z oczkiem wodnym). Kto odgadnie prawidłowy wynik otrzyma nagrodę.

Serdecznie pozdrawiam. Joanna Baranowska

Udostępnij:

Kategorie

maj 2020
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031